Nowy numer 08/2024 Archiwum

Jak tygodniowa przerwa w korzystaciu z socialmediów może wpłynąć na samopoczucie?

Poznaj wyniki ciekawego eksperymentu!

Socialmedia to dziś codzienność zdecydowanej większości z nas. Jak ich obecność w życiu wpływa na nasze samopoczucie? Jak na nasz nastrój wpływa ich odłączenie? Postanowili to sprawdzić  Michael Wadsley i Niklas Ihssen psychologowie z Durham w Wielkiej Brytanii. Eksperymentowi poddano 51 osób intensywnie korzystających z mediów społecznościowych - od 30 minut do nawet dziewięciu godzin dziennie. Osoby uczestnizące w badaniu były pod obserwacją przez 10 dni, z czego przez pierwsze sześć zrezygnowali z dostępu do socialmediów. W całym tym okresie badacze monitorowali ich stan psychiczny. 

Pytanie, na które chcieli odpowiedzieć sobie naukowcy brzmiało: czy po rezygnacji z dostępu do social mediów osoby poddane badaniu będa odczuwały syndrom odstawienia tak charakterystyczny przy odrzuceniu potencjalnie uzależniającego czynnika. Okazało się, że syndrom odstawienia praktycznie nie występował. Równocześnie osoby poddane eksperymentowi zwróciły uwagę, że doświadczają po tym okresie znacznie mniej emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. 

Jak podsumowują autorzy eksperymentu, korzystanie z mediów społecznościowych nie wydaje się być uzależniające dla ogółu ludzi, nawet w przypadku bardzo intensywnego ich użytkowania.Jednak samo ich odstawienie nie jest proste - u większości poddanych oserwacji osób odnotowano przynajmniej jedno logowanie do portalu społecznościowego w czasie założonej przerwy od social mediów.

Równocześnie dostrzeżono, jak silną role odgrywają media społecznościowe w stymulowaniu emocji, i to nie tylko tych negatywnych, ale również pozytywnych. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy