Zapisane na później

Pobieranie listy

Szklane góry

Majestatyczny wygląd górskich lodowców oraz lodowych pól Arktyki zawsze budził podziw pomieszany z respektem. Pomimo nieprzyjaznych dla życia warunków, człowiek nie bał się eksploracji wysokich gór ani lądolodów Północy, wierząc, że może pokonać mrozy, śniegi i surowe warunki niskich temperatur.

Robert Borkowski

dodane 09.05.2011 13:37
0

Do katastrof, choć znacznie mniejszych, dochodziło też w Alpach. W 1965 r. urwał się jęzor lodowca Allalin w Szwajcarii, niszcząc budowaną na rzece Saas zaporę, a dziesięć lat wcześniej wpadające masy lodu Stei spowodowały wezbranie wód jeziora i niszczycielską powódź. Do ogromnych błotnych powodzi dochodzi w Kazachstanie, gdzie masy lodu zsuwają się od czasu do czasu z gór Tien-szanu. Zdarza się, że błotniste wylewy docierają aż na suchy step w rejonie Ałma Aty. Przesuwający się lodowiec niesie ze sobą ogromną masę materiału skalnego, żłobiąc różnorodne formy terenowe. Polodowcowe kotły, doliny, terasy rzeczne, głazy narzutowe, itp. są pozostałością po epoce lodowcowej, kiedy wędrujące masy lodowcowe zmieniły w charakterystyczny sposób rzeźbę krajobrazu. Tego rodzaju kataklizmy miały miejsce na ziemiach północnej Polski przed dwunastu tysiącami lat. Pełznący lód pozostawił po sobie niezatarte ślady. Prawie cały krajobraz polskich nizin ukształtował się pod wpływem zlodowaceń. Malownicze, rynnowe jeziora otoczone pagórkami przyciągają dziś turystów swoim pięknem. Tak zwana Szwajcaria Kaszubska jest przykładem rzeźby terenu ukształtowanej w wyniku aktywności lodowcowej. Ciekawostką jest jedyna w Polsce polodowcowa jaskinia w skałach zbudowanych z piaskowców we wsi Krokowa, leżącej między Puckiem a Żarnowcem.

Lodowców, niestety, w polskich górach nie ma, jedynie w wyższych partiach Tatr zdarzają się poletka śniegu, które zachowują się aż do następnej zimy. W Kotle Mięguszowieckim nad Morskim Okiem można natknąć się na taki "lodowczyk" utrzymujący się tu przez wiele lat. Narastające w ostatnich latach globalne ocieplenie klimatu Ziemi powoduje jednak, że europejskie lodowce zaczynają się kurczyć. Pokrywa stałego lodu w Alpach wyraźnie uległa zmniejszeniu, choć i tak możliwości uprawiania narciarstwa są na alpejskich lodowcach praktycznie nieograniczone przez cały rok. Badania glacjologiczne (łac. glacies = lód) dostarczają wielu interesujących informacji o przeszłości geologicznej naszej planety. Czasami mają miejsce odkrycia rzucające coraz więcej światła na obraz epoki lodowcowej, kiedy człowiek nauczył się przetrwać w nader surowych warunkach, a Ziemię zamieszkiwało szereg wymarłych już gatunków zwierząt.

2 / 2
oceń artykuł Pobieranie..