Nowy numer 17/2024 Archiwum

O życiu, które na śmierć nie umiera

Ból zelżał. Pan Stanisław wreszcie śpi spokojnie. Pani Anna dzięki pomocy medycznej, dostarczonemu sprzętowi i przeszkoleniu domowników, do ostatnich chwil była u siebie. Pan Jan niecierpliwie czeka na koncert w hospicyjnej auli, może swój ostatni. To tylko niektóre z owoców działania Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty i Hospicjum Domowego prowadzonych przez kielecką Caritas.

Obie placówki służą tym, którzy weszli w ostatni etap życia, starając się ulżyć w cierpieniu, nieść emocjonalne i duchowe wsparcie oraz wspierać zrozpaczone rodziny. Tylko w 2022 roku kieleckie hospicja udzieliły pomocy 640 pacjentom. Kielce nie są wyjątkiem. Hospicja, domowe lub stacjonarne, funkcjonują w 22 Caritas diecezjalnych w Polsce. Ogółem pod patronatem Caritas działa 50 takich placówek i właśnie obszar opieki paliatywnej należy do szczególnie ważnych w całym spektrum posługi wobec bliźniego, jaką podejmują diecezjalne Caritas.

Fundamentem opieki hospicyjnej są medycy: onkolodzy, specjaliści medycyny paliatywnej, którzy zmniejszają tempo rozwoju wyniszczających chorób i łagodzą ból. Pomagają lekarze innych specjalności, bo pacjenci obok śmiertelnych chorób, cierpią z powodu schorzeń towarzyszących. Kluczowe są także działania pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, którzy kontrolują ból, umożliwiają poruszanie się i pielęgnują pacjentów.

Leczenie objawowe to nie wszystko. Chory wraz z rodziną są objęci opieką psychologów. Często rodzina takiej pomocy potrzebuje najbardziej, aby umiejętnie przeżywać czas choroby, być dla chorego wsparciem i uporać się z bólem rozstania. Hospicja Caritas poprzez osobę kapelana odpowiadają też na duchowe potrzeby wierzących podopiecznych.

O życiu, które na śmierć nie umiera

Specjalistów wspierają wolontariusze i darczyńcy. Są wśród nich wolontariusze opiekuńczy: cicho towarzyszą pacjentom przy łóżkach. Pomagają w codziennych czynnościach, spełniają marzenia, rozmawiają, czytają, modlą się. Niełatwo trwać przy umierających, ale każdy z takich wolontariuszy powie, że „otrzymuje więcej, niż daje”. Pomagają też wolontariusze akcyjni: organizują w hospicjum spotkania towarzyskie, pieką ciasta, wykonują prace porządkowe, kwestują… Są dowodem na to, że społeczna wrażliwość ma się całkiem nieźle. I w końcu darczyńcy: dzielą się swoimi pieniędzmi podnosząc standard opieki i uzupełniając budżet hospicjów, który tylko w części zabezpieczają środki z NFZ. Ta pomoc jest mierzalna, ale dobroć darczyńców to coś znacznie więcej niż przekazana suma, to także okazana życzliwość, dobre słowo, modlitwa.

Dla tych osób, a także dla rodzin, wychowawców i wszystkich, którzy chcą pomagać został stworzony specjalny portal internetowy hospicjowo.caritas.pl. Osoby rozważające wolontariat znajdą tu informacje o jego formach i zobaczą inspirujące teksty oraz spoty filmowe, które dodadzą odwagi. Darczyńcy mają do dyspozycji opcję ogólnego wsparcia dla danej placówki oraz zbiórki celowane, na sprzęt, rozwój infrastruktury, wydarzenia kulturalne dla pacjentów hospicjów. Portal polecamy również nauczycielom: publikacje i materiały multimedialne na blogu z powodzeniem można wykorzystać w kształtowaniu wrażliwości młodych ludzi. Rodziny zaś mogą tu znaleźć wsparcie w żałobie.

Hospicjowo, to przestrzeń spotkania osób, którym bliska jest idea hospicyjna realizowana przez Caritas w duchu miłości bliźniego, miłości bratniej, podnoszącej i wspierającej. Portal działa od niedawna, ale ma ambicje być miejscem, gdzie znajdą coś dla siebie wszyscy, którzy mają odwagę mierzyć się z kruchością ludzkiej egzystencji i którzy chcą zobaczyć, jak wiele życia toczy się w hospicjum i dla hospicjum.

O życiu, które na śmierć nie umiera

Artykuł sponsorowany (hd)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy