Nowy numer 48/2023 Archiwum

Czym jest Kościół w wizji ewangelisty Marka?

W Ewangelii według św. Marka ani razu nie pojawia się termin „Kościół”. Nie znaczy to, że ewangelista o nim milczy. Mówi więcej, niż można przypuszczać.

Na początek ustalmy sprawę podstawową: Kościół, jako odrębna od Izraela wspólnota, w sensie ścisłym zaczął istnieć po zesłaniu Ducha Świętego. Jednak cała działalność Chrystusa jest proeklezjalna, nastawiona na przyszły Kościół. Jezus tworzy jego zalążek – wspólnotę uczniów, którą każdy z ewangelistów przedstawia, ukazując jej charakterystyczne cechy. Przez najbliższe cztery tygodnie będziemy przyglądać się wizji Kościoła wyłaniającej się z każdej z czterech Ewangelii. Na początek zajrzyjmy do Ewangelii według św. Marka.

Być z Jezusem

Próżno szukać terminu „Kościół” (gr. ecclesia) w najkrótszej spośród czterech Ewangelii. Podobnie jak pozostali ewangeliści Marek skupia się na osobie Jezusa, o czym świadczy pierwsze zapisane przez niego zdanie: „Ewangelia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego”. Czy brak terminologii odwołującej się do Kościoła oznacza, że Ewangelia Marka nie zawiera nauki o nim?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy