Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wielbłąd, a sprawa polska

Twój oponent jest twoim bratem. Nie dlatego, że macie zbliżone poglądy. Macie jednego Ojca.

Doskonale pamiętam autorskie spotkanie z księdzem Józefem Tischnerem, któremu ktoś z sali zarzucił, że odebrał nagrodę przyznaną przez, jak wykrzyczał: „organizację mającą masońskie korzenie!”. Pamiętam, jak twarz autora „Filozofii dramatu” i „Etyki solidarności” spochmurniała. Po chwili milczenia filozof z Łopusznej rzucił do mikrofonu: „Przecież panu nie udowodnię, że nie jestem wielbłądem”.​ Jego oponent i tak wiedział swoje.

Jak bardzo ważne po niezwykle burzliwej kampanii wyborczej, w której wszystkie chwyty były dozwolone jest przeczytanie ze zrozumieniem biblijnej sceny, w której nikomu bliżej nieznany Ananiasz wchodzi na ulicę Prostą do człowieka, przed którym drży dała okolica (nic dziwnego: w Dziejach Apostolskich czytamy o nim, że „dyszał żądzą zabijania”). Wychowany przez Gamaliela w słynnej szkole egzegezy Pisma, najlepszej uczelni Jerozolimy, „Oksfordzie judaizmu”, Szaweł, po spotkaniu pod Damaszkiem oślepł. Jednego dnia jego świat rozsypał się jak domek z kart. I choć pierwszą reakcją Ananiasza było wzburzenie: „Panie, ale ja wiem, kto to jest!” („Słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie” Dz 9,13), ostatecznie wstał i poszedł, by nałożyć na niego ręce. Powiedział: „Szawle, bracie” i dopiero wówczas ten przejrzał... To te słowa sprawiły, że Szaweł odzyskał wzrok.

Twój oponent jest twoim bratem. Nie dlatego, że macie zbliżone poglądy. Macie jednego Ojca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza