Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ewakuacja z Izraela: Niemcy radzą swoim obywatelom, aby "na siebie uważali", a Szwedzi zazdroszczą Polakom sprawnej operacji ewakuacyjnej

Większość lotów z izraelskich lotnisk została odwołana z powodu sobotniego ataku Hamasu. Polska prowadzi ewakuację swoich obywateli przy pomocy wojskowych samolotów. Tymczasem niemieckie MSZ radzi Niemcom "bycie ostrożnymi" i zaleca "samodzielne organizowanie sobie lotów powrotnych".

Jak napisał portal stacji MDR, podczas gdy inne kraje wywożą swoich obywateli specjalnymi samolotami, niemieckie MSZ radzi swoim obywatelom przebywającym w rejonie konfliktu, by uważali na siebie.

Jak zauważa MDR "Niemcy najwyraźniej nie planują żadnych specjalnych lotów Bundeswehry w celu wywiezienia niemieckich obywateli". Na razie na swojej stronie internetowej MSZ radzi Niemcom przebywającym w Izraelu, by samodzielnie zorganizowali lot za pośrednictwem biur podróży i linii lotniczych, które są nadal aktywne lub opuścili kraj drogą lądową przez Jordanię.

MSZ Szwecji także nie podjęło decyzji o ewakuacji swoich obywateli z Izraela, poradzono im za to, by zachowali ostrożność, śledzili komunikaty konsulatu oraz mediów, a także wpisali się na listę prowadzoną przez dyplomatów.

Cytowany przez gazetę "Aftonbladet" ojciec uczennicy, która wracając ze szkolnej wycieczki wraz z klasą utknęła na lotnisku w Izraelu, skrytykował brak działań szwedzkich dyplomatów. "Polska na przykład oświadczyła, że ewakuuje swoich obywateli" - podkreślił mężczyzna popisany jako Martin. Wyraził on nadzieję, że władze Szwecji dorównają Polsce w opiece nad swoimi obywatelami.

W Izraelu i Palestynie mieszka ok. 3 tys. osób, które mają związki ze Szwecją.

Problemy ze sprowadzeniem swych obywateli z Izraela ma Litwa. Prezydent tego kraju Gitanas Nauseda zwrócił się już w poniedziałek do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o pomoc i otrzymał zapewnienie, że "w razie potrzeby Warszawa jest gotowa pomóc w sprowadzeniu Litwinów z Izraela swoimi samolotami wojskowymi".

Według danych MSZ Litwy w Izraelu na stałe mieszka 7008 litewskich obywateli. 460 Litwinów przebywa obecnie w Izraelu turystycznie i są to głównie pielgrzymi.

Do wtorku czeskie władze nie podjęły decyzji o ewentualnych lotach ewakuacyjnych. W poniedziałek resort informował, że części Czechów udało się opuścić Izrael dzięki lotom komercyjnym. We wtorek lider największej partii opozycyjnej ANO, były premier Andrej Babisz zwracał uwagę, że dostaje od Czechów przebywających w Izraelu prośby o ewakuację, a personel placówki nie jest w stanie im pomóc.

Wielka Brytania na razie nie planuje ewakuacji swoich obywateli - poinformował minister spraw zagranicznych James Cleverly, zalecając powroty drogą lądową przez Jordanię lub Egipt.

Z kolei Hiszpania przygotowuje ewakuację tych obywateli, którzy przebywali w Izraelu czasowo i zostali zaskoczeni przez masowy atak Hamasu w sobotę - poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares w rozmowie z telewizją Antena3. Na razie Hiszpanom zaoferowano numer kontaktowy do "jednostki kryzysowej" ambasady Hiszpanii w Izraelu.

Austria dopiero przygotowuje się do ewakuacji swoich obywateli z Izraela w środę.

Francuskie MSZ ogłosiło we wtorek, że w najbliższy czwartek zostanie zorganizowany "specjalny lot" w celu repatriacji Francuzów, ale szczegóły nie zostały jeszcze przekazane. Według najnowszego spisu ministerstwa, kolejnych 20 Francuzów uznano za zaginionych, a 8 obywateli uznano już za zmarłych.

We wtorek premier Elisabeth Borne poinformowała, że "jest w kontakcie z Air France" w celu wznowienia lotów "tak szybko, jak to możliwe". Wiele francuskich rodzin nadal utknęło na terytorium Izraela - podała stacja BFMTV.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama