Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pakistan: 52 osoby zginęły, a 58 zostało rannych w wybuchu przed meczetem w Beludżystanie

Co najmniej 52 osoby zginęły, a 58 zostało rannych w piątkowym ataku na zgromadzenie religijne z okazji urodzin proroka Mahometa w prowincji Beludżystan na południowym wschodzie Pakistanu - poinformował Reuters, powołując się na lokalną policję. Przekazała ona, że był to atak samobójczy.

Wiadomo, że zamachowiec-samobójca odpalił ładunek w pobliżu pojazdu wysokiego rangą policjanta, zaparkowanego w pobliżu meczetu.

"Zamachowiec wysadził się w powietrze w pobliżu pojazdu zastępcy nadinspektora policji" - powiedział Reutersowi zastępca inspektora generalnego policji dystryktu Mastung, dodając, że wybuch miał miejsce w pobliżu meczetu, w którym ludzie gromadzili się z okazji urodzin Mahometa, które w Pakistanie są świętem państwowym.

Jak dotąd żadne ugrupowanie nie przyznało się do tego ataku terrorystycznego. Tehrik-e Taliban Pakistan, grupa powiązana z różnymi fundamentalistycznymi sunnickimi ugrupowaniami zaprzeczyła, jakoby stała za przeprowadzeniem zamachu.

Rannych przewieziono do szpitali w pobliskim mieście Mastung. Minister spraw wewnętrznych Sarfraz Bugti nazwał wybuch "bardzo haniebnym czynem" - informuje Reuters.

Liczba samobójczych zamachów w Pakistanie rośnie; zdaniem ekspertów prawdopodobnie jest to związane z wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć w styczniu 2024 r. W lipcu ponad 40 osób zginęło w samobójczym zamachu bombowym w północno-zachodniej prowincji Chajber Pasztunchwa podczas zgromadzenia religijnej partii politycznej - przypomniał Reuters.

Prowincja Beludżystan graniczy z Iranem i Afganistanem. Na obszarze tym działają powstańcze grupy Beludżów, walczące o większy udział w regionalnych zasobach. Prowincja jest bogata w minerały, a także posiada strategicznie położony port Gwadar nad Zatoką Omańską, który jest obecnie rozwijany przez Chiny w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze