Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kard. Parolin: spotkanie w Marsylii to okazja, by razem zaadresować kryzys migracyjny

Papież przyjął zaproszenie na trzecią edycję Spotkań Śródziemnomorskich w Marsylii, bo widzi w nich ważną okazję do dzielenia się i budowania dobra wspólnego – mówi kard. Pietro Parolin. Jak wskazuje, w centrum debaty znajduje się kwestia migracji, tak ważna dla całego regionu. „Potrzeba wspólnego i dalekowzrocznego rozwiązywania problemów, a nie tylko traktowania ich jako nagłych sytuacji, do których każdy stara się podejść zgodnie z własnymi interesami” – mówi watykański sekretarz stanu.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Parolin przypomina słowa Papieża, że albo będziemy mieć wspólną przyszłość we współpracy, albo nie będzie jej w ogóle. Właśnie tym tokiem myślenia zdają się iść uczestnicy Spotkań Śródziemnomorskich, którzy pomimo pochodzenia z różnych narodów i religii starają się dać wspólną odpowiedź na współczesne wyzwania.

Priorytet ma kwestia uchodźców. „Kiedy myślimy o dramacie migrantów, musimy zacząć od priorytetu godności ludzkiej nad wszelkimi innymi, choć uzasadnionymi, względami, unikając ideologicznego myślenia, przed którym ostrzega Papież, tj. takiego, które przedkłada teorie, często propagandowe, nad rzeczywistość” – zaznacza kard. Parolin. Tłumaczy, że kryzys migracyjny nie ma łatwych i szybkich rozwiązań i w żaden sposób nie adresują potrzeb slogany i obietnice. Należy podjąć wspólne działania w oparciu o konkretne zasoby, by zapewnić warunki dla przyjęcia migrantów oraz pokoju i stabilności. Purpurat wskazuje również, że fałszywe jest wrażenie, jakoby nie dokonał się żaden postęp w tym, jak są przyjmowani uchodźcy. „Istnieją tzw. najlepsze praktyki [org. best practices] i plany działania, nie zaczynamy od zera. Istnieją modele, które mogą zapewnić, że migracja odbywa się w sposób bezpieczny, uporządkowany i regularny” – zaznacza kard. Parolin.

Powodem ruchu migracyjnego jest ostatecznie brak pokoju i stabilności, ale – jak przypomina watykański sekretarz stanu – nie możemy zapominać, że za tę sytuację ponoszą odpowiedzialność konkretne osoby, dopuszczające się przemocy czy podejmujące decyzje polityczne bez względu na dobro wspólne. „Kryzysy nie są przypadkowe, ale są kwestią osobistych i zbiorowych wyborów” – podkreśla watykański dyplomata. Wskazuje, że punktem wyjścia dla odnowy jest wzięcie odpowiedzialności za nasze decyzje osobiste, wspólnotowe, państwowe i nawrócenie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama