Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wapienne skały i groty Apeninów na liście UNESCO

Znajdujące się we włoskim regionie Emilia-Romania wapienne skały krasowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Skarby dóbr naturalnych położone są na terenie czterech prowincji: Reggio Emilia, Bolonia, Rawenna i Rimini. W ten sposób lista obiektów wpisanych na listę UNESCO w regionie Emilia-Romania powiększyła się do 16, a w całych Włoszech - do 59. Decyzję podjął wczoraj Międzynarodowy Komitet UNESCO, który obradował w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

„Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki, wymienia skrupulatnie „nowe” obszary, które teraz na pewno będą cieszyć się zwiększonym zainteresowaniem turystów: Alta Valle Secchia (Park Narodowy Apeniny Toskańsko-Emilijskie), Bassa Collina Reggiana (Krajobraz Chroniony Collina Reggiana), Gessi di Zola Predosa (obszar Natura 2000), Gessi Bolognesi (Park Regionalny Gessi Bolognesi i Calanchi dell'Abbadessa), Vena del Gesso Romagnola (Park Regionalny Vena del Gesso Romagnola), Evaporiti San Leo (obszar Natura 2000) i Gessi della Romagna Orientale (Rezerwat Przyrody Onferno).

„Jest to szósty włoski obiekt przyrodniczy uznany przez UNESCO i drugi w Emilii-Romanii, po starożytnych lasach bukowych Casentino” - zaznacza „Avvenire”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama