Nowy numer 49/2023 Archiwum

„Uzdrowienie diakona Justyniana przez świętych Kosmę i Damiana” w malarstwie Fra Angelico

Dwaj niemal identyczni mężczyźni pochylają się nad leżącym w łóżku człowiekiem. Ich głowy otoczone są aureolą świętości. To dwaj bliźniacy, Kosma i Damian.

O ich życiu wiadomo niewiele. Urodzili się w mieście Cyr (dziś Syria) w III wieku. Zostali lekarzami i pracowali wspólnie w całej Azji Mniejszej. Według tradycji leczyli ze wszelkich chorób i wypędzali złe duchy. Pomagali nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Znali się doskonale na różnych lekarstwach, ale często leczyli po prostu wiarą, dokonując uzdrowień przez położenie rąk. Za swą pracę nie przyjmowali żadnej zapłaty. Była to żelazna zasada, od której nigdy nie odstępowali. Zginęli śmiercią męczeńską, prawdopodobnie w 303 r.


Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy