Nowy numer 28/2018 Archiwum

Beatyfikacja na świecie

Także na świecie beatyfikacja Jana Pawła II stała się wydarzeniem dnia. Mimo różnic czasowych była oczekiwana w kościelnych wspólnotach na wszystkich kontynentach

Wyznawcy Chrystusa na Filipinach modlili się i oddawali część relikwiom po nowym błogosławionym. Szczególne znaczenie ma dla nich fragment papieskiej sutanny. Przypomina on Filipińczykom związek tego Papieża z największym katolickim krajem Azji. Na olbrzymich telebimach Filipińczycy oglądali transmisję z Placu św. Piotra. Naród ten głęboko przeżył wizytę apostolską Jana Pawła II w 1995 r., po której 10 tys. dzieci otrzymało jego imię. Uroczystość stała się świętem całego kraju, mimo kryzysu ekonomicznego i ostatnich klęsk żywiołowych.

Natomiast w Australii wierni śledzili uroczystość z Placu św. Piotra przed katedrą w Sydney. W świątecznej atmosferze zgromadziły się tam setki mieszkańców Antypodów. Zbudowano dla nich gigantyczny ekran. Przygotowano też specjalny program artystyczny i jarmark. Kard. George Pell, przyznał, że beatyfikacja Jana Pawła II jest przedostatnim etapem przed kanonizacją. W przekonaniu metropolity Sydney należy się jej spodziewać za kilka lat.

Z kolei w Meksyku beatyfikacja jest świętem narodowym. Relacjonuje ją z Watykanu prawie 60 dziennikarzy. W nocy Meksykanie gromadzili się na wigiliach modlitewnych. W kościołach śledzą beatyfikację ich ukochanego Papieża. Po Polsce, Stanach Zjednoczonych i Francji, Meksyk był czwartym krajem świata, do którego Jan Paweł II pielgrzymował najczęściej. Meksykanie nie zapomną Polskiemu Papieżowi jego synowskiego oddania Matce Bożej z Guadalupe. Wdzięczną pamięcią obejmują też kanonizację ich pierwszego świętego rodaka, Juana Diego.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama