GN 28/2018 Archiwum

Litwa: Msze dziękczynne za beatyfikację

W kościołach na Litwie w niedzielę odprawiono msze dziękczynne za beatyfikację papieża Jana Pawła II, a wieczorem w Wilnie na Placu Katedralnym odbędzie się premiera musicalu "Karol" kompozytora Sandro Di Stefano, który wyreżyserował Litwin Nerijus Petrokas.

Ceremonię beatyfikacji Jana Pawła II i mszę beatyfikacyjną z Rzymu transmitowała bezpośrednio publiczna telewizja litewska.

Tuż po zakończeniu mszy litewska TV wyświetliła film dokumentalny w reżyserii Jarosława Szmidta pt. "Jan Paweł II. Szukałem Was...", który opowiada o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie polski papież.

Natomiast wieczorem w Wilnie na Placu Katedralnym z okazji beatyfikacji Jana Pawła II odbędzie się premiera musicalu "Karol". W postać papieża wcielił się znany litewski śpiewak Liudas Mikalauskas. W projekcie tym zostało zaangażowanych wielu czołowych litewskich artystów, jak też Kowieński Chór Państwowy pod kierownictwem Petrasa Bingelisa i zespół tańca ludowego "Żilvitis" Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego z Kowna.

W realizacji projektów telewizyjnej premiery filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was..." i musicalu "Karol" uczestniczył Instytut Polski w Wilnie.

Na Litwie postać Jana Pawła II jest bardzo szanowana. Często powtarza się tu słowa papieża, iż "pół mego serca należy do Litwy". Litwini są dumni, że Jan Paweł II, jako jedyny papież, odwiedził Litwę w 1993 roku.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama