Nowy numer 39/2023 Archiwum

100 lat temu ks. August Hlond powołał do życia „Gościa Niedzielnego”

Tak wyglądał pierwszy, historyczny numer „Gościa” z 9 września 1923 roku. Kliknij lupę obok obrazka i zobacz całe wydanie.

100 lat temu ks. August Hlond powołał do życia „Gościa Niedzielnego”  

Zobacz całe wydanie

100 lat temu ks. August Hlond powołał do życia „Gościa Niedzielnego”   100 lat temu ks. August Hlond powołał do życia „Gościa Niedzielnego”   100 lat temu ks. August Hlond powołał do życia „Gościa Niedzielnego”   100 lat temu ks. August Hlond powołał do życia „Gościa Niedzielnego”  

 

Dokładnie 100 lat temu ks. August Hlond powołał do życia „Gościa Niedzielnego”. Tygodnik miał być głosem Kościoła w debacie publicznej i pomagać w budowaniu zrębów nowej struktury kościelnej na Górnym Śląsku. Działo się to w szczególnym czasie historycznym.

Organizatorem i redaktorem nowego tygodnika został ks. dr Teodor Kubina, proboszcz kościoła Mariackiego w Katowicach, wybitny działacz plebiscytowy, naukowiec i publicysta.

W słowie wstępnym ks. Hlond, późniejszy prymas Polski, napisał, że nowe pismo „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartym słowem prawdy. Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa. Chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha”.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast