Nowy numer 47/2023 Archiwum

O. Bortnik: 26 sierpnia na Jasnej Górze spodziewamy się 20 tys. pielgrzymów

W tym roku od maja Jasną Górę nawiedziło ponad 50 tys. pątników pieszych. Na obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26 sierpnia przybędzie ponad 20 tys. kolejnych - powiedział PAP rzecznik Jasnej Góry paulin o. Michał Bortnik.

Przed pandemią koronawirusa rokrocznie na Jasną Górę przybywało ok. 4 mln wiernych.

"W ubiegłym roku, a więc po pandemii, sanktuarium nawiedziło łącznie ponad 2 mln pątników. W tym roku, od początku sezonu pielgrzymkowego, a więc od maja, na Jasną Górę przybyło ponad 50 tys. pątników, z czego na samą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia - 40 tys. osób" - poinformował PAP o. Bortnik.

Drugi szczy pielgrzymkowy w naszym kraju przypada 26 sierpnia. Kościół katolicki w Polsce obchodzi wtedy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

"Spodziewamy się w tym roku ponad 20 tys. pieszych pielgrzymów. Z samej diecezji tarnowskiej przybędzie ponad 5 tys. pątników. Drugą dużą grupą będzie pielgrzymka z archidiecezji łódzkiej - powiedział rzecznik prasowy Jasnej Góry. Dodał, że "przybywa także wiele mniejszych grup z terenu archidiecezji częstochowskiej, które w większości wprowadza orkiestra dęta".

Zwrócił uwagę, że "obserwujemy pewne przeobrażania pielgrzymek". "Coraz więcej osób bierze udział w pielgrzymkach rowerowych czy rolkowych, a więc takich, które dużo szybciej przybywają na Jasną Górę niż pątnicy piesi. Wynika to zapewne z faktu, że dużo łatwiej jest wziąć kilka niż kilkanaście dni urlopu" - ocenił.

"W tym roku w sposób szczególny na Jasnej Górze wierni modlą się o pokój na świecie polecając Bogu ojczyznę oraz walczącą z rosyjskim najeźdźcą Ukrainę oraz dziękują za pontyfikat papieża Jana Pawła II" - powiedział o. Bortnik.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zatwierdził papież Pius X w 1904 roku - na początku tylko dla Jasnej Góry i ówczesnej diecezji włocławskiej. Kluczowe znaczenie odegrał bł. Honorat Koźmiński, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski - Maryi. "W 1931 r. papież rozciągnął obchody święta na całą Polskę wyznaczając dzień 26 sierpnia oraz zatwierdzając nowy tekst mszy św. i brewiarza" - powiedział o. Bortnik.

Ikona Matki Bożej obecna jest na Jasnej Górze od 1382 r. Przez wieki przed tym wizerunkiem modlili się polscy królowie, prezydenci, papież Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Najstarszy zachowany opis cudownego uzdrowienia pochodzi z roku 1402 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama