Nowy numer 48/2023 Archiwum

Katastrofa samolotu z Prigożynem na pokładzie - wszyscy uczestnicy lotu zginęli

Rosawiacja: na liście pasażerów samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim, był Jewgienij Prigożyn; w katastrofie zginęło 10 osób, wszyscy na pokładzie.

Rosyjskie media podały wcześniej, że w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji rozbił się prywatny odrzutowiec. Była to maszyna typu Embraer - napisał kanał Baza.

Z informacji podanych przez rosyjskie ministerstwo ds sytuacji nadzwyczajnych na pokładzie samolotu do Petersburga było 10 osób. Wśród pasażerów byli zarówno sam Prigożyn jak i jego prawa ręka, Dmitri Utkin, od którego pseudonimu nazwę wzięła Grupa Wagnera.

Nie ma oficjalnych informacji na temat tego, kto w rzeczywistości znajdował się na pokładzie samolotu. Według Rosawiacji Prigożyn był na liście pasażerów

Przypuszczenia, że samolot został celowo zestrzelony lub na jego pokładzie wybuchła bomba, są oparte o znane od lat praltyki rosyjskich służb spcjalnych, które w widowiskowy sposób mordują swoich byłych agentów lub osoby niwygodne dla Kremla. W taki sposób otruto m.in. Siergieja Skripala, Litwinienkę i próbowano otruć Aleksieja Nawalnego. Informację o zestrzeleniu podaje m.in. bliski Grupie Wagnera kanał Grey Zone. Według tego źródła do zestrzelenia doszło w rejonie błońskim w obwodzie twerskim. 

Bunt Prigożyna i wagnerowców

Gdy w sobotę 24 czerwca kolumna wojsk najemniczych podległych Jewgienijowi Prigożynowi ruszyła w stronę Moskwy zajmując Rostów nad Donem i częśc inslatacji wojskowych w Woroneżu, nie tylko Rosja, ale i świat wstrzymał oddech. Otwarty bunt przeciwko kremlowskiej władzy był nowością, jaka od lat nie zderzyła się w Rosji. Jednak jeszcze tego samego dnia szef Grupy zatrzymał pochód i poszedł na układ z Władimirem Putinem.

Zobacz: Bieżąca relacja z wojny w Ukrainie

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama