Nowy numer 48/2023 Archiwum

Włochy opłakują l’italiano vero

W wieku 80 lat zmarł Toto Cutugno. Jego piosenkę "L’Italiano" ze słowami z refrenu: "Lasciatemi cantare" nucił cały świat. Artysta wylansował kilka znanych hitów.

Na scenie słynnego festiwalu w San Remo występował 15 razy – od 1980 do 2010 roku. Takim rekordem może się pochwalić jedynie 5 innych piosenkarzy.

„Miał zagorzałych krytyków, ale mówimy o autentycznej ikonie muzyki pop, o czym świadczy 100 milionów sprzedanych płyt” – pisze Massimiliano Castellani w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim. „Młodzi się z niego naśmiewali i zakochani w rocku udawali, że go ignorują, a potem na wycieczkach śpiewali, wspólnie z piosenkami Lucio Bittistiego, wszystkie utwory Toto z pamięci”.

Jego pierwszy przebój – „Solo noi” – wygrał San Remo w 1980 roku. A jego najsłynniejszy hit – „L’Italiano” – kończy w tym roku 40 lat. Ciekawostką jest, że w San Remo uplasował się dopiero na... piątym miejscu w 1983 roku. Dziennikarze żartują, że piosenka ta została drugim hymnem narodowym Włoch.

W Italii duże wrażenie zrobił także jego utwór „Figli” z 1987 r., dotyczący dzieci – ofiar narkotyków i przemocy. Swoistym testamentem artysty była piosenka „Emozioni”, a uwielbienie włoskich kobiet, zwłaszcza matek, zapewnił mu utwór „Mamme”.

Toto Cutugno 12 razy brał też udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 1990 r. zwyciężył tam, śpiewając utwór „Insieme: 1992”.

Artysta od wielu lat zmagał się z chorobą. Zmarł 22 sierpnia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama