Nowy numer 17/2024 Archiwum

Turniej WTA w Montrealu - Świątek awansowała do półfinału

Iga Świątek awansowała do półfinału tenisowego turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Montrealu. Liderka światowego rankingu pokonała w 1/4 finału Amerykankę Danielle Collins 6:3, 4:6, 6:2. Jej kolejną rywalką będzie inna Amerykanka, rozstawiona z "czwórką" Jessica Pegula.

To była czwarta konfrontacja tych zawodniczek i trzecie zwycięstwo faworytki z Raszyna. Pojedynek, zakończony przed godz. 3 w nocy polskiego czasu, trwał prawie dwie i pół godziny.

Świątek wygrała swój 50. mecz w tym roku. Jak przypomniano na stronie WTA, w ciągu ostatnich dwóch sezonów Polka zwyciężyła już łącznie w 117 pojedynkach. Jest pierwszą tenisistką od czasów słynnej Amerykanki Sereny Williams (2013-14), która osiągnęła taką liczbę w ciągu dwóch lat.

"Jestem z siebie naprawdę dumna, że dotarłam już do półfinału. Cieszę się z możliwości rozegrania tutaj następnego meczu" - powiedział Świątek tuż po zwycięstwie nad Collins.

"Chciałam dzisiaj grać mocno i jestem zadowolona, że udało mi się nawet zwiększyć siłę uderzeń w trzecim secie" - podkreśliła.

Collins zajmuje 48. miejsce w rankingu WTA, a do fazy głównej imprezy w Montrealu musiała przebijać się przez kwalifikacje.

Na otwarcie Świątek miała wolny los, w drugiej rundzie pokonała Karolinę Pliskovą 7:6 (8-6), 6:2, a w trzeciej (1/8 finału) - w pojedynku przerywanym przez deszcz - wygrała z kolejną Czeszką Karoliną Muchovą 6:1, 4:6, 6:4.

Potyczka Świątek z Collins zapowiadała się bardzo ciekawie. 29-letnia Amerykanka w Montrealu odrodziła się po paśmie nieudanych występów. Wygrała pięć spotkań (łącznie z kwalifikacjami), a w turnieju głównym - przed konfrontacją z Polką - nie straciła żadnego seta w pojedynkach z Ukrainką Eliną Switoliną, Greczynką Marią Sakkari i Kanadyjką Leylah Fernandez.

W meczu ze Świątek też pokazała sporo udanych akcji i stawiła duży opór liderce rankingu.

Obie zawodniczki musiały długo czekać na rozpoczęcie spotkania. Dwa wcześniejsze na tym korcie były bowiem trzysetowe i bardzo zacięte. M.in. porażki doznała rozstawiona z "dwójką" Białorusinka Aryna Sabalenka, która przegrała w 1/8 finału (w dolnej części drabinki grano dopiero o fazę ćwierćfinałową) z Rosjanką Ludmiłą Samsonową 6:7 (2-7), 6:4, 3:6.

Takie oczekiwanie na pojedynek nie wpłynęło negatywnie na Świątek. Turniejowa "jedynka" świetnie rozpoczęła rywalizację. Prowadziła już 3:0 i 5:1. Wprawdzie rywalka podjęła w końcówce tej partii walkę, ale ostatecznie raszynianka zwyciężyła 6:3.

Emocje zaczęły się w drugim secie. Od stanu 2:0 dla Świątek przeciwniczka wygrała trzy kolejne gemy. Później tenisistki pilnowały swoich serwisów, aż do stanu 6:5 dla Collins. Dwunasty gem tej partii okazał się bardzo zacięty, Świątek obroniła przy swoim serwisie trzy piłki setowe, ale przy czwartej nie dała już rady.

O wszystkim musiał więc rozstrzygnąć trzeci set. Rozpoczął się od wygrania gema przez Amerykankę, ale Polka szybko odzyskała inicjatywę na korcie. Wyszła na prowadzenie 3:1, następnie 5:2 i w kolejnym gemie - po trzeciej piłce meczowej - zakończyła rywalizację.

Jej kolejną przeciwniczką będzie Jessica Pegula. Rozstawiona z "czwórką" Amerykanka pokonała - w pojedynku poprzedzającym ćwierćfinał Świątek - swoją rodaczkę Cori Gauff (nr 6.) 6:2, 5:7, 7:5.

Z trzecią obecnie w światowym rankingu 29-letnią Pegulą Świątek mierzyła się już siedem razy. Bilans jest korzystny dla Polki 5-2.