Prezydent podpisze w poniedziałek 800 plus

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podpisze nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 r. świadczenia 500 plus do 800 zł. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta poinformowało w niedzielę, że uroczyste podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci odbędzie się w poniedziałek o godz. 15 w Tarczynie (woj. mazowieckie). W uroczystości zaplanowano także udział premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Zastąpienie świadczenia 500 plus nową stawką - 800 zł ogłosił w połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

27 czerwca projekt realizujący tę zapowiedź został przyjęty przez rząd, a 7 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy w tej sprawie.

Zgodnie z regulacją wypłata pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniano, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. "Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r." - zaznaczono.

Pod koniec czerwca prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła w rozmowie z PAP, że Zakład będzie przygotowany do zmian w programie "Rodzina 500 plus". "Zakład podniesie wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych. Nie ma potrzeby zgłaszania się w tej sprawie do ZUS" - zaznaczyła prof. Uścińska.

Wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania programu Rodzina 500 plus pozostaną niezmienne. "Na początku przyszłego roku rodzice, oprócz większej kwoty na swoich rachunkach bankowych, nie powinni zauważyć żadnych innych zmian. Świadczenie będzie nadal wypłacane na bieżąco" - dodała szefowa ZUS.

Obecnie ZUS wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. Co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.

Program "Rodzina 500 plus" funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

« 1 »