Nowy numer 48/2023 Archiwum

Tchórze z mianowania

Jeśli Kościół stoi politykowi na drodze, to z winy obranej drogi, nie Kościoła.

Sytuacja w kraju przedwyborczo dojrzewa. „Chcesz głosować na PiS lub Konfederację? Powiedz to tchórzu w twarz swojej żonie, dziewczynie, córce!” – zionął miłością na Twitterze Donald Tusk. Zareagował w ten sposób na doniesienia TVN i okolic na temat sprawy pani Joanny, która trafiła na SOR po zażyciu specyfiku aborcyjnego, a tam miała zostać źle potraktowana przez służby medyczne i policję. Tym sposobem przewodniczący PO nazwał tchórzami znaczącą część obywateli. Jak wskazują sondaże, to w dużej mierze kobiety zamierzają głosować na wspomniane przezeń partie, więc nie wiem, jak te panie mają powiedzieć „swojej żonie, dziewczynie” o swych preferencjach wyborczych. Nie ma to jednak znaczenia, bo tu chodzi o emocje, a nie fakty. Przecież kampania wyborcza nie polega dziś na prezentowaniu własnych zalet, tylko wad przeciwnika. A dokładniej na wyolbrzymianiu ich, a z osiągnięć rywala robieniu porażki, jeśli nie zbrodni. Czego by on nie zrobił – zrobił źle. Wszystko zniszczył i teraz my musimy wejść i to naprawić, a „wiemy, jak to zrobić”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka