Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ładne oczy masz, jak o nie dbasz?

O chorobach oczu i ich zapobieganiu mówi okulista dr Lilianna Jastrzembska.

• Czy gotowe okulary z hipermarketu mogą zaszkodzić?
– Oczywiście. Każdy z nas ma inny rozstaw źrenic. Kiedy okulary wykonuje optyk, to dba, by optyczny środek szkieł pokrywał się ze środkami źrenic. Jeśli tak nie jest, to okulary szkodzą. Poza tym, jeśli ktoś ma astygmatyzm, to okulary z hipermarketu mu nie pomogą. Przy używaniu niedopasowanych okularów może się pojawić zmęczenie oczu i bóle głowy. Rażącym błędem jest dawanie niedopasowanych okularów dzieciom. Noszenie ich przez dziecko może spowodować m.in. zeza, zapalenie spojówek. Także okulary przeciwsłoneczne ze straganów są różnej jakości. Spotkałam takie, w których obraz był zdeformowany i nieostry.

• Czy laserowy wskaźnik może uszkodzić oczy?
– Tak. Absolutnie nie wolno dawać dzieciom takich „zabawek”. Laserowy wskaźnik skierowany do wnętrza oka może spowodować oparzenie plamki żółtej, a tym samym trwale obniżyć ostrość wzroku.

• Czy komputerowe monitory LCD też szkodzą na wzrok?
– Tak, choć mniej niż te z lampą kineskopową. Długa praca przy komputerze powoduje zmęczenie i zaczerwienienie oczu. Koncentrując wzrok na ekranie komputera, rzadziej mrugamy, więc wysychają nasze rogówki. Można sobie z tym radzić, stosując krople („sztuczne łzy”, najlepiej z hialuronianem sodu) oraz robiąc co pół godziny przerwę. Patrząc po horyzont, rozluźniamy mięśnie oka, napięte podczas pracy przy komputerze. Ze względu na ryzyko pogłębienia krótkowzroczności dzieci nie powinny siedzieć przed komputerem dłużej niż godzinę dziennie.

• Czy noszenie szkieł kontaktowych to dobry pomysł?
– Obecnie produkuje się coraz lepsze soczewki kontaktowe. Ale nie każdy może ich używać. Chodzi o osoby ze skłonnościami do alergii i stanów zapalnych oczu. Noszący soczewki muszą pamiętać, że nie można nosić ich dłużej niż przewiduje producent. Większość szkieł należy zdejmować na noc. Ale poważne choroby związane z noszeniem soczewek kontaktowych pojawiają się raczej rzadko.

• A może zrobić sobie laserową korekcję wzroku?
– Lepiej nie robić tego wyłącznie ze względów estetycznych. Pomimo postępu w tej dziedzinie nie są to zabiegi całkowicie pozbawione ryzyka. Na pewno wskazaniem do takiej korekcji może być duża różnica wady wzroku między lewym a prawym okiem, a także sytuacja, gdy z różnych względów nie można nosić okularów. Wielkość wady, jaką da się tak skorygować, zależy od rodzaju zabiegu i od grubości rogówki. Za pomocą zabiegu o nazwie LASIK możemy skorygować nadwzroczność do 4 dioptrii, astygmatyzm do 5 dioptrii i krótkowzroczność do 12 dioptrii, w zależności od grubości rogówki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy