Nowy numer 17/2024 Archiwum

Artysta z Montmartre: „Sztuka powinna leczyć”

Kiedy Frédéric Ardiet siada do malowania kolejnego obrazu, odnosi wrażenie, że czeka go odkrycie jakiejś tajemnicy. Przypomina mu to poszukiwanie kielicha Graala.

Gdy przed 40 laty razem z trzema kolegami z École Duperré – wyższej szkoły rzemiosła artystycznego – wynajmował atelier przy ulicy d’Orsel na paryskim Montmartre, nie wiedział, że dokonuje wyboru na całe życie. Do dziś mieszka i tworzy nieopodal bazyliki Sacré-Cœur. Kiedy niedawno umarł właściciel ich starej pracowni i musieli ją opuścić, kupił dom w pobliżu, przy ulicy Ramey, w którym ma swoje miejsce do malowania. We wspólnym atelier, wśród dyskusji o sztuce, założył Stowarzyszenie Artystów d’Anvers aux Abbesses, którego był wieloletnim prezesem. Nazwa wzięła się od dwóch stacji metra, na których można wysiąść, by dojść do legendarnej dzielnicy bohemy. Dziś należy do niego ponad stu artystów, choć na Montmartre mieszka ich dużo więcej. – To miejsce, przesiąknięte historią tworzących tu na początku XX w., inspiruje – mówi. – Niedawno podczas wernisażu odkryłem, że w domu obok Verlaine poznał Rimbauda, a Debussy brał pierwsze lekcje gry na pianinie. Chcemy pokazać, że to nie tylko dzielnica ważna w przeszłości, ale że nadal jest tu wielu tworzących dla turystów na Place du Tertre. Żeby przyjeżdżający mogli to sprawdzić, w trzeci weekend listopada otwierają swoje pracownie i zapraszają do nich chętnych.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych