Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościół uznaje wartość cyrków

Kościół uznaje społeczną, kulturalną i pedagogiczną wartość cyrków. Zwraca na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących w przesłaniu na Światowy Dzień Cyrku. Obchodzi się go w trzecią sobotę kwietnia (w 2011 r. 16 kwietnia).

Abp Antonio Maria Vegliò przypomina, że kierowana przez niego dykasteria zajmuje się także cyrkowcami. Organizuje np. światowe kongresy o duszpasterstwie pracowników cyrków i lunaparków. Ostatni, już ósmy z kolei, odbył się w grudniu ub. r. w Rzymie.

Obchody Światowego Dnia Cyrku mają zapoznawać z wielkim wkładem tej formy rozrywki w ludzką kulturę – podkreśla przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Przytacza on słowa z papieskiego przemówienia do uczestników 6. międzynarodowego spotkania duszpasterstwa pracowników cyrków sprzed 17 lat. Jan Paweł II powiedział wówczas, że wielkość cyrkowców polega na tym, iż „wzbudzają uśmiech u dziecka, rozjaśniają na chwilę zdesperowane spojrzenie osoby samotnej, a poprzez przedstawienia cyrkowe i organizowanie zabawy zbliżają ludzi między sobą”. Abp Vegliò wyraża uznanie występującym w cyrku artystom i innym jego pracownikom oraz tym, którzy czuwają nad bezpieczeństwem widzów. Dziękuje też instytucjom, stowarzyszeniom, wolontariuszom i wspólnotom cyrkowym, dającym w cyrkach z okazji dzisiejszego Dnia możliwość wstępu, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, na próby widowisk i zobaczenie z bliska zwierząt. Ponadto szef watykańskiej dykasterii wskazuje, że Światowy Dzień Cyrku ma przypominać obowiązek ochrony praw cyrkowców przez państwo. Zachęca też do właściwego traktowania występujących w cyrkach zwierząt.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy