Nowy numer 49/2023 Archiwum

Memento księdza Jerzego. O książce z nieznanymi wypowiedziami bł. ks. Popiełuszki opowiada autor opracowania

O nieznanych do tej pory wypowiedziach ks. Jerzego Popiełuszki mówi autor opracowania „Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki” Paweł Kęska.

Agata Puścikowska: Dwa lata pracy, setki godzin nad dokumentami, naukowa kwerenda – i powstała książka, w której znalazły się opracowane naukowo wypowiedzi ks. Jerzego Popiełuszki dotyczące nauczania społecznego. Dlaczego akurat ta materia?

Paweł Kęska:
Trzeba było w końcu to zrobić, dotrzeć do wszystkich możliwych źródeł, poukładać, wyodrębnić, by służyło nam i przyszłym pokoleniom. Podczas kwerendy w archiwach okazało się zresztą, że wiele tekstów pozostawało nieznanych. Na 141 opublikowanych dokumentów tylko 60 jest szeroko i w sposób pełny znanych. Z ich pomocą możemy dokładniej odkrywać życie człowieka, który „pokonał zło”. I to prawie czterdzieści lat po jego śmierci. To jest dziś ogromnie potrzebne...

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej