Nowy numer 17/2024 Archiwum

Średniowieczna figurka do gry z napisem runicznym

„Na pierwszy rzut oka widać nierówny wzór geometryczny, coś, co może wyglądać jak płatek śniegu”. Niezwykłe odkrycie w Norwegii.

Archeolodzy z Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym przeprowadzili w zeszłym roku wykopaliska w Trondheim z powodu pękniętej rury kanalizacyjnej. Ze względu na nią trzeba było wykopać czterometrowy pas i okazało się, że samych warstw historycznych było więcej, niż przewidywano. Nie sądzili, że przy okazji dokonają zaskakującego odkrycia: steatytowej figurki do gry z runicznym napisem.

 - Pod czymś, co wyglądało na odcinek belek z ulicy, znajdował się głęboki dół - dodaje archeolog Dag-Øyvind Engtrø Solem, cytowany przez portal Medievalists.net.

- W tym samym czasie zobaczyliśmy figurkę do gry i byliśmy naprawdę podekscytowani - mówi archeolog Guro Skogvold.

Mały obiekt wyglądał tak, jakby był ozdobiony wzorem kwiatowym, ale niektóre linie wyglądały jak runy. Zdjęcia obiektu zostały przesłane do Karen Langsholt Holmqvist w Oslo, która jest runologiem. Obiekt wydał jej się tak interesujący, że postanowiła przyjechać do Trondheim. Chciała zobaczyć go na własne oczy. Potwierdziła również, że na figurce znajduje się napis runiczny.

- Na pierwszy rzut oka widać nierówny wzór geometryczny, coś, co może wyglądać jak płatek śniegu - mówi Langsholt Holmqvist. Biorąc pod uwagę, że inskrypcja podąża za krzywizną elementu, runy są wygięte i nie są od razu widoczne. Ale bez wątpienia są to runy. Napis początkowo był prawie niewidoczny, dlatego że pozostała część obiektu została ozdobiona podobnymi liniami. 

- Runy są właściwie łatwe do odczytania, gdy je zobaczysz - mówi Langsholt Holmqvist. Runy na obiekcie układają się w słowo siggsifr, które prawie na pewno jest wcześniej nieznanym imieniem Sigsífr. - Połączenie tych części może nie być przypadkowe. Pierwsza część oznacza zwycięstwo lub bitwę, a druga część może oznaczać brata. Może to być wcześniej nieznana nazwa, oznaczająca coś w rodzaju "Brata broni".

- Inną teorią może być to, że jest to nazwa samej gry - dodaje Solem. 

Medieval gaming piece with runic inscription found in Trondheim
NIKU Norway
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy