Nowy numer 39/2023 Archiwum

"Jestem jego" - bliskowschodnie piękno Pieśni nad Pieśniami

Pieśń nad Pieśniami jest poematem o miłości oblubieńczej ze Starego Testamentu. Choć księga przedstawia uniwersalne wartości, wypełniona jest bliskowschodnimi obrazami i symbolami, spośród których pustynia, gazele, cedry, mirra, winorośle, to tylko kilka przykładów.

- Pieśń "Jestem jego" stworzyłam w jeden wieczór - zdradza Sylwia Hazboun, autorka bloga Dzisiaj w Betlejem i jedyna w Polsce twórczyni muzyki w nurcie chrześcijańskiej muzyki orientalnej. - Zainspirowała mnie do tego melodia pewnej bałkańskiej pieśni ludowej. Jest w tej melodii coś eterycznego i tajemniczego. Pomyślałam, że jeśli mam napisać pieśń o miłości, musi powstać z fragmentów Pieśni nad Pieśniami.

Sylwia Hazboun tworzy muzykę inspirowaną Biblią i Ziemią Świętą już od kilku lat. Na koncie posiada album "Ojcze nasz", pieśń "Cisza eremity" nagraną na Pustyni Judzkiej oraz szereg innych utworów, w których usłyszeć można bliskowschodnie języki oraz nieznane w Polsce instrumenty. Do tej kolekcji właśnie dołączyła pieśń "Jestem jego", której nagrania odbyły się w Ziemi Świętej, w miasteczku Betlejem, skąd pochodzi mąż Sylwii, Yousef.

- Od początku wiedziałam, że wideo pieśni "Jestem jego" chciałabym nagrać w starym, arabskim domu - kontynuuje Sylwia. - Chciałam stworzyć w nim klimat orientalnej komnaty, który będzie podkreślał słowa pieśni. Pamiętam, jak czytałam Pieśń nad Pieśniami będąc nastolatką. Choć polski krajobraz tak bardzo różni się od tego, który jest tłem Pieśni nad Pieśniami, to jednak piękno tej księgi przemawiało do mnie już wtedy. Jednakże to nie liryczność tego utworu urzeka najbardziej, a piękno miłości oblubieńczej, którą ten utwór opisuje. I choć w tej miłości jest miejsce na zachwyt i wspólną przygodę, jej sercem nie są emocjonalne uniesienia, a decyzja i wzajemne oddanie, jak w refrenie pieśni: „Jestem jego, a on mój” – tłumaczy Sylwia i dodaje: Mówienie o tym jest szczególnie ważne teraz, kiedy mamy do czynienia z wieloma stereotypami i przekłamaniami dotyczącymi chrześcijańskiej wizji małżeństwa. 

Pieśń powstała dzięki wsparciu obserwatorów i Patronów bloga Dzisiaj w Betlejem, prowadzonego wspólnie przez Sylwię Hazboun i jej męża Yousefa. Polsko-palestyńskie małżeństwo udostępnia na nim nie tylko chrześcijańską muzykę orientalną, ale także inne treści na temat historii i głębi chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu. Wspólnie zapraszają do wysłuchania pieśni „Jestem jego” oraz do zapisu na listę mailingową Listy z Betlejem.

JESTEM JEGO | Sylwia Hazboun (Official video)
Sylwia Hazboun


 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast