Nowy numer 47/2023 Archiwum

„Walczmy z nadużyciami, a nie z dobrymi rozwiązaniami” – mówi o ustanowieniu szafarek abp Grzegorz Ryś

O teologicznych podstawach i roli nadzwyczajnych szafarzy (i szafarek) Komunii św. mówi abp Grzegorz Ryś.

Agata Puścikowska: Dlaczego Ksiądz Arcybiskup zdecydował, że do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. będą włączone kobiety?

Abp Grzegorz Ryś:
Zrobiłem to w posłuszeństwie Kościołowi i Ojcu Świętemu. W styczniu 2021 roku w motu proprio „Spiritus Domini” papież Franciszek zmienił brzmienie pierwszego paragrafu kanonu 213 Kodeksu prawa kanonicznego. Teraz brzmi tak: „Osoby świeckie, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęte, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektoratu i akolitatu”. Takie jest nauczanie i decyzja Piotra! W ślad za nią poszła decyzja Konferencji Episkopatu Polski: biskupi przegłosowali, że podobnie będzie się działo w Polsce. Dostosowując się do zarządzenia papieża, w czerwcu 2021 roku wydali dekret w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej