Nowy numer 39/2023 Archiwum

Amb. Szczerski: Polska wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ, to sukces naszego kraju

Sukces Polski w ONZ! Zostaliśmy wybrani do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) na lata 2024-2026 - poinformował w czwartek Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ. Do wyboru potrzebne było oparcie 2/3 z 193 państw członkowskich. Polska otrzymała 177 głosów; naszym mottem w ECOSOC będzie "Solidarny rozwój" - podkreślił Szczerski.

"3-letnie członkostwo w Radzie Gospodarczej i Społecznej dopełni cykl zasiadania Polski w trzech głównych radach ONZ (Rada Bezpieczeństwa 2018-2019, Rada Praw Człowieka 2020-2022, Rada Gospodarcza i Społeczna 2024-2026)" - napisano w komunikacie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku. "Hasłem i myślą przewodnią członkostwa Polski będzie +Solidarny rozwój+" - dodano.

Ambasador Szczerski zaznaczył, że wysokie poparcie polskiej kandydatury stanowi potwierdzenie wiarygodności Polski, a także zainteresowanie doświadczeniami i sukcesami, jakie odniosła łącząc dynamiczny rozwój z programami społecznymi.

"Taki model działania chcemy pokazać światu jako lekcję, którą Polska wyciągnęła z okresu transformacji" - przekazał Szczerski komentując głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. "Nasze członkostwo w tym najważniejszym organie ONZ zajmującym się sprawami rozwoju gospodarczego stanowić będzie kontynuację intensywnego zaangażowania w prace ONZ i przyczyni się do dalszego umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - podkreślił dyplomata.

Rada Gospodarcza i Społeczna jest jednym z głównych organów ONZ podlegającym Zgromadzeniu Ogólnemu. Ustanowiona została na mocy Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Odgrywa centralną rolę w koordynowaniu działalności ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o trzy filary: gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

ECOSOC składa się z 54 członków wybieranych na trzyletnią kadencję według reprezentacji geograficznej - Afryka ma 14 członków, Azja - 11, Europa Wschodnia - 6, Ameryka Łacińska i Karaiby - 10, Europa Zachodnia i inne kraje - 13. Każdego roku Zgromadzenie Ogólne odnawia trzecią część składu Rady. Polska po raz pierwszy zasiadała w Radzie w latach 1948-1953, a ostatni w latach 2008-2010.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast