Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pierwszy Dziedziniec Pogan

Paryż. „To nie ateizm jest największym wyzwaniem dla wiary, lecz obojętność religijna” – stwierdził kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, po inauguracji Dziedzińca Pogan, czyli dwudniowego spotkania wierzących i niewierzących w stolicy Francji, które odbyło się 24 i 25 marca br.

Inicjatywa pochodzi od Benedykta XVI, a nazwa „Dziedziniec Pogan” jest nawiązaniem do miejsca wydzielonego w świątyni jerozolimskiej, w którym mogli swobodnie przebywać także niewierzący. W ramach paryskiego spotkania odbyły się trzy debaty, kolejno w siedzibie UNESCO, na Sorbonie oraz w Instytucie Francji. Jean Vanier, założyciel wspólnot Arka, podkreślił, że spotykanie drugiego jest jedynym sposobem na przezwyciężenie lęku. Dodał, że spotkanie jest czymś więcej niż dialog. Dyskutanci zwracali uwagę, że dialog wierzących i niewierzących powinien wychodzić od pytań o sprawy ostateczne.

Warunkiem spotkania jest pokonanie klimatu nieufności, uprzywilejowanymi miejscami dialogu powinny być uniwersytety. W debacie na Sorbonie uczestniczyło 150 naukowców. Prowadził ją francuski filozof Jean-Luc Marion. Wypowiadali się genetyk, filozof, pisarz i psycholog. Wieczorem na placu przed katedrą Notre Dame spotkała się na koncercie młodzież. Z telebimu przemówił do niej Benedykt XVI. Podkreślił, że „lęk przed tym, kto nie jest do nas podobny, rodzi się często ze wzajemnej nieznajomości, sceptycyzmu lub obojętności”.

Papież zaznaczył, że wielu ludzi nie przyznaje się do przynależności do jakiejś religii, ale „pragnie nowego i bardziej wolnego świata, sprawiedliwszego i bardziej solidarnego”. Postawił przed zgromadzonymi zadanie doprowadzenia do tego, by we Francji i w całej Europie „wierzący i niewierzący odnaleźli drogę dialogu”. Religie nie powinny bać się „słusznej świeckości, świeckości otwartej, która pozwala każdemu i każdej żyć tym, w co wierzy, w zgodzie z własnym sumieniem”.

Jeszcze w tym roku spotkania z cyklu Dziedziniec Pogan odbędą się jesienią we Florencji, Palermo i w Tiranie. W przyszłym roku w Sztokholmie, Pradze, Asyżu, Berlinie, Genewie, Quebecu, Walencji i Barcelonie. Chęć zorganizowania spotkań w 2013 r. zgłosiły już kolejne miasta.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy