Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ukraina: po wysadzeniu zapory na Dnieprze w obwodzie chersońskim pod wodą 1852 domy, ewakuowano 1,5 tys. osób

Po wysadzeniu zapory na Dnieprze na prawym (zachodnim) brzegu rzeki pod wodą znalazło się 1852 domów; do rana ewakuowano 1457 osób - powiadomił w środę szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Prognozuje się, że w ciągu 20 godzin poziom wody podniesie się o kolejny metr.

"Z powodu poważnego uszkodzenia zapory wody będzie jeszcze przybywać. Według naszych prognoz w ciągu 20 godzin poziom wody podniesie się jeszcze o ok. 1 m" - przekazał Prokudin w oświadczeniu opublikowanym w Telegramie w środę rano. Jednocześnie intensywność podtopień zmniejsza się. https://t.me/olexandrprokudin/606

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

"Według stanu na rano pod wodą znalazło się 1852 domów na prawym brzegu obwodu chersońskiego. W nocy o pomoc poprosiło 13 osób, w tym pięcioro mieszkańców lewego brzegu. Ewakuowano 1457, w tym 1286 mieszkańców (chersońskiej) dzielnicy Korabeł" - dodał Prokudin.

We wtorek władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast