Nowy numer 08/2020 Archiwum

Cerkiewne uroczystości w rocznicę katastrofy

W monasterze w Supraślu k. Białegostoku odbyły się w sobotę centralne prawosławne uroczystości w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jest tam pochowany abp Miron Chodakowski, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP, który także zginął w tej katastrofie.

Po liturgii w mniejszej cerkwi klasztornej, uczestnicy uroczystości przeszli do krypty w głównej świątyni - pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie pochowany jest hierarcha. Przy jego grobie odprawiona została panichida - modlitwa za zmarłych, w intencji ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Potem złożono tam wieńce i kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział m.in. bliscy arcybiskupa Mirona, w tym jego siostra. Przewodniczący uroczystościom zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa w swoim wystąpieniu wspominał zmarłego. Przypominał, że abp Miron pracował wcześniej w Supraślu i kierował odbudową obiektów klasztornych.

Abp Miron Chodakowski miał 53 lata. Był mnichem w Jabłecznej, potem w Supraślu, gdzie w 1984 roku zaczął odbudowywać ze zniszczeń tamtejszy klasztor i wskrzeszać życie monastyczne, bo na początku był tam jedynym mnichem. Właśnie jako budowniczego, świetnego organizatora, ale i osobę niezwykle otwartą na pomoc innym, wspominają go inni duchowni i wierni.

Kiedy został biskupem hajnowskim i zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu WP, mówił, że chciałby kiedyś wrócić pod koniec swego życia do Supraśla. Jest pierwszym duchownym, pochowanym w krypcie supraskiej cerkwi. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała dywizji.

 

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama