Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kardynał Zuppi oddał hołd ofiarom rosyjskiego ludobójstwa w Buczy

Kardynał Matteo Zuppi, specjalny wysłannik papieża Franciszka do Kijowa, udał się w pierwszym dniu swego pobytu na Ukrainie do Buczy, miasta na obrzeżach stolicy. W marcu 2022 roku podczas inwazji Rosji na Ukrainę Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej dopuściły się tam zbrodni wojennej. Szacuje się, że w jej trakcie mogło zostać zamordowanych ponad 458 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów.

Według doniesień ukraińskiej prasy, podczas podróży do regionu kardynałowi, wraz z nuncjuszem apostolskim na Ukrainie Visvaldasem Kulbokasem, towarzyszył gubernator obwodu kijowskiego Rusłan Krawczenko i przedstawiciele lokalnych władz.

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

Gubernator Krawczenko powiedział dziennikarzom, że „wizyta w Buczu jest pierwszą wizytą wysłannika papieża Franciszka na Ukrainie, podczas której mógł na własne oczy zobaczyć, jak wysoką cenę płacą Ukraińcy za wolność i pokój na świecie”. Również w Buczu watykańska delegacja odwiedziła kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Pierwszego Powołanego, gdzie podczas okupacji pochowano 119 cywilów.

„Takie historie są cierpieniem dla całego cywilizowanego świata” - powiedział dziennikarzom gubernator, podkreślając, że „wysłannik papieża mówił o masowych mordach cywilów przez nazistów w pobliżu Bolonii. Ukraińcy, bardziej niż ktokolwiek inny, chcą, aby takie straszne zbrodnie przeciwko ludzkości nigdy się nie powtórzyły” - podsumował szef administracji regionalnej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast