GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Prezydent weźmie udział w szczycie B9 w Bratysławie

Prezydent Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w Szczycie Państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Bratysławie - zapowiedziała Kancelaria Prezydenta.

Po godz 11.00 podczas sesji inauguracyjnej szczytu B9 Andrzej Duda wygłosi przemówienie na Zamku Bratysławskim, po czym weźmie udział w sesji plenarnej Szczytu Państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Na 15:00 zaplanowano konferencję prasową, w programie wizyty jest także spotkanie prezydenta z przedstawicielami firm zrzeszonych w Klubie Polskiego Biznesu i konsulami honorowymi RP w Republice Słowackiej.

Pod koniec maja w Warszawie spotkali się prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa państw B9, aby omówić stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem NATO w Wilnie oraz przygotowania do szczytu B9 w Bratysławie. Prezydenccy doradcy, którzy przybyli do Warszawy na zaproszenie szefa BBN Jacka Siewiery, omawiali także kwestie politycznego wsparcia dla starań Ukrainy o członkostwo w NATO.

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to zainicjowany przez Polskę i Rumunię format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz prezentacja wspólnego stanowiska państw tego regionu na forum NATO.(PAP)

 

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast