Nowy numer 39/2023 Archiwum

Włochy zapowiadają skargę na Austrię do TSUE za nocną blokadę przejazdu ciężarówek przez Brennero

Minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini zapowiedział wniesienie skargi przeciwko Austrii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie nocnej blokady ruchu ciężarówek powyżej 7,5 ton przez przełęcz Brennero. Stanowisko Włoch popierają m.in. Polska, Niemcy i Komisja Europejska - podaje dziennik "Il Giornale".

Od początku 2021 r. dla samochodów ciężarowych obowiązuje zakaz jazdy nocą na autostradzie A 12 od granicy państwowej w Kufstein do Innsbrucka oraz autostradą A 13 Brenner. Ciężarówki mogą dostarczać towary tylko do centrów rozładunkowych wzdłuż autostrady A 12. Austriacy motywują wprowadzenie zakazu względami ekologicznymi.

"Wszyscy troszczymy się o środowisko, ale korytarz Brenner nie należy tylko do Austrii, Niemiec czy Włoch, ale do całej Europy" - oświadczył Salvini.

Salvini uważa, że Austria łamie unijne traktaty i sprzeciwia się swobodnemu przepływowi ludzi i towarów w Unii Europejskiej.

O tym, że sytuacja jest krytyczna, świadczy także stanowisko Brukseli, według której jednostronne działania Austrii są "szkodliwe". Komisja Europejska wsparła stanowisko Włoch w Radzie UE ds. Transportu.

Za zniesieniem zakazu opowiadają się także Republika Czeska, Bułgaria, Francja, Węgry, Polska, Holandia, Rumunia i Słowacja. Stanowisko Rzymu wspiera przede wszystkim Berlin.

Jak powiedział niemiecki minister transportu i infrastruktury cyfrowej Volker Wissing "nawet w Bawarii mamy ponad 50-kilometrowe, dramatyczne kolejki ciężarówek spowodowane blokadami w Wiedniu".

Stanowisko Salviniego zostało przyjęte z satysfakcją przez prezesa Federazione Autotrasportatori Italiani Paolo Ugge: "Po latach pustych obietnic i niekończących się dysput, pustymi literami, przedstawiciel rządu włoskiego wreszcie działa w sprawie swobody przemieszczania się, aby położyć kres bezprawnej postawie rządu austriackiego".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast