Nowy numer 42/2019 Archiwum

W niedzielę wyrusza specjalny pociąg do Katynia

Pielgrzymka rodzin katyńskich w 71. rocznicę zbrodni NKWD z 1940 r., popełnionych na polskich jeńcach i więźniach, wyruszy w niedzielę pociągiem specjalnym do Smoleńska. W podróży będzie uczestniczyło ponad 200 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i żołnierze Wojska Polskiego.

Uczestnicy podróży wezmą udział w poniedziałkowych uroczystościach w Lesie Katyńskim z udziałem prezydentów Polski i Rosji - Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, w związku z 71. rocznicą zbrodni katyńskiej.

"Ta pielgrzymka jest symbolicznym dokończeniem tej pielgrzymki kwietniowej z zeszłego roku, którą przerwała tragiczna katastrofa samolotu z 10 kwietnia" - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Rada jest organizatorem pielgrzymki rodzin katyńskich.

Według sekretarza Rady fakt, że prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przyjedzie do Katynia i złoży hołd ofiarom zbrodni, jest ważnym wydarzeniem dla polsko-rosyjskich relacji. "Po raz pierwszy na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu pojawi się tak wysoki rangą przedstawiciel władz Rosji. To jest niesłychanie ważne i piękne" - podkreślił Kunert, dodając, że sama obecność prezydenta Rosji w Katyniu jest już czynem, a nie tylko gestem.

W pociągu, który będzie liczył 13 wagonów sypialnych, znajdzie się ok. 300 osób, w tym ponad 200-osobowa grupa rodzin ofiar katyńskich, m.in. zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich. Poza rodzinami ofiar pociągiem pojadą żołnierze kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz harcerze, którzy zajmą się ewentualną pomocą medyczną dla podróżnych. Komendantem pociągu - tak jak w ubiegłorocznej pielgrzymce rodzin katyńskich - będzie kpt. Damian Matysiak z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wszystkie osoby przed odjazdem pociągu z Warszawy mają otrzymać identyfikatory oraz informacje o czasie i warunkach podróży oraz o szczegółach planowanych uroczystości. Jak zapewnia Rada, podróżujący będą mogli liczyć na posiłki oraz napoje, które dostarczy PKP.

Jak informuje Rada na swojej stronie internetowej www.radaopwim.gov.pl, pociąg wyjedzie o godz. 10.55 z dworca Warszawa Gdańska (zbiórka na dworcu o godz. 9.55). W Smoleńsku będzie w poniedziałek ok. godz. 6 rano (czasu rosyjskiego).

Przed uroczystościami w Lesie Katyńskim, które w poniedziałek rozpoczną się ok. godz. 16 (czasu rosyjskiego) na terenie Kompleksu Memorialnego "Katyń", krewni ofiar NKWD z 1940 r. będą mogli pojechać specjalnie podstawionymi autokarami na miejsce katastrofy samolotu 10 kwietnia 2010 r. "To będą indywidualne wizyty osób, które zechcą poświęcić chwilę refleksji w tym miejscu. W tym czasie nie odbędą się tam jednak żadne oficjalne uroczystości" - powiedział Kunert.

"Wśród krewnych ofiar zbrodni katyńskiej znajdzie się wiele osób, które będą chciały zobaczyć miejsce katastrofy samolotu. Z różnych pobudek - z jednej strony ze względu na znajomość osób, które zginęły, a także z chęci konfrontacji tego, co widzimy na ekranach telewizorów z rzeczywistym obrazem tego miejsca" - wyjaśniła w rozmowie z PAP Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, która po jego śmierci w katastrofie zastąpiła go na stanowisku prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.

Jak dodała, uroczystość na terenie katyńskich cmentarzy - polskiego i rosyjskiego, na którym pogrzebano rosyjskie ofiary stalinizmu - ma mieć charakter symboliczny i będzie trwała krótko. "Przypomnimy to, co jest najważniejsze, jeśli chodzi o zbrodnię katyńską" - zapowiedziała.

Powrót pociągu specjalnego do Warszawy planowany jest w poniedziałek w godzinach wieczornych po krótkiej obiadokolacji w jednej ze smoleńskich restauracji. W Warszawie pociąg ma być ok. 13.30 następnego dnia.

Norbert Nowotnik (PAP)

nno/ ls/ gma/

« 1 »

Zobacz także

  • CS
    08.04.2011 20:32
    Czy w tym pociągu będzie Wars z wyszynkiem?Jeżeli tak to ja się pisze bo chciałbym godnie po staropolsku uczcić.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL