Nowy numer 38/2023 Archiwum

Sudan: 19 osób zginęło na targu w Chartumie, a 106 zostało rannych w wyniku ostrzału artyleryjskiego

19 osób zginęło, a 106 zostało rannych w środę od ostrzału artyleryjskiego na targu w Chartumie - podał Sudański Związek Lekarzy.

Związek twierdzi, że sześć pocisków artyleryjskich, które spadły na ubogą część miasta, odpalono z dzielnicy al-Szajara, jednej z niewielu kontrolowanych przez regularną armię. Podkreśla też, że w dzielnicy Majo nie ma żadnych wojskowych instalacji.

"Mamy coraz więcej przypadków rannych, nieliczny personel z ogromnym trudem radzi sobie z obciążeniem, wzywamy do pomocy wszystkich lekarzy i pielęgniarzy, jacy mieszkają w pobliżu" - oświadczyli lekarze cytowani przez portal dziennika "The Guardian". Po ostrzale 36 rannych miało wymagać operacji chirurgicznych.

Do ostrzału targu doszło dzień po tym, jak szef regularnej sudańskiej armii walczącej z rywalizującymi z nią Siłami Szybkiego Reagowania zapowiedział wycofanie się z rokowań pokojowych organizowanych przez USA i Arabię Saudyjską - zauważa portal arabskiej telewizji Al Mayadeen. Z jego szacunków wynika, że w trwających od połowy kwietnia starciach rywalizujących sudańskich frakcji zginęły dotąd blisko 2 tys. ludzi.

Ludność cywilna stara się uciekać ze strefy konfliktu: ONZ ocenia, że do października z Sudanu może uciec milion ludzi. Dotychczas kraj opuściło 350 tysięcy, a ponad milion stał się przesiedleńcami wewnętrznymi.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast