Nowy numer 43/2020 Archiwum

Protest pielęgniarek

Warszawa. Przedstawicielki Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w ramach protestu okupowały sejmową galerię. Spór dotyczy przepisów o formie zatrudniania pielęgniarek w szpitalach, przyjętych w ustawie o działalności leczniczej.

W projekcie ustawy zapisano, że pielęgniarki będą mogły być zatrudniane tylko na podstawie umowy o pracę, ale posłowie przyjęli poprawkę PO, która wprowadza także zatrudnienie na podstawie kontraktów. Pielęgniarki z OZZPiP nie chcą zgodzić się na to, ponieważ według nich oznacza to więcej godzin pracy.

Minister zdrowia uważa, że pielęgniarki powinny mieć możliwość wyboru. Problem ten dzieli środowisko pielęgniarek. Dla części z nich zatrudnienie na kontrakcie jest korzystne. Dotyczy to m.in. tych, które przyjeżdżają do pacjentów.

Praca na etacie oznacza większe bezpieczeństwo dla pracowników, więc związkowcy walczą o taką formę zatrudnienia. Jednak droga, jaką przyjęły pielęgniarki ze związku wydaje się niewłaściwa, bo uderza w część tego środowiska. Rozwiązaniem sporu mogłoby być wprowadzenie norm chroniących pielęgniarki pracujące na kontrakcie przed wyzyskiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama