Nowy numer 13/2024 Archiwum

Serbia rozmawia z Kosowem

Bruksela. W Brukseli przy jednym stole usiedli przedstawiciele władz Serbii i Kosowa. To pierwsze spotkanie obu zwaśnionych stron od czasu ogłoszenia niepodległości przez kosowskich Albańczyków w 2008 roku.

Serbowie dotąd nie pogodzili się z odłączeniem swojej prowincji, będącej kolebką serbskiej państwowości. Albańczycy zaś nie mają zamiaru cofać decyzji sprzed trzech lat. Jak zatem rozmawiać w tak patowej sytuacji? Obie strony zaznaczyły przecież, że nie wchodzą w grę rozmowy o statusie Kosowa. Rozpoczęty pod auspicjami Unii Europejskiej dialog ma rozwiązać „techniczne” problemy codzienne mieszkańców Kosowa – Albańczyków oraz Serbów zamieszkujących głównie północną część Kosowa.

Sytuacja tam panująca jest kuriozalna: Serbowie kosowscy dalej posługują się serbskimi tablicami rejestracyjnymi, nie uczestniczą w lokalnych wyborach, z kolei Albańczycy, chcąc wjechać do Serbii, muszą pokazywać swoje stare dowody serbskie, ponieważ nowych albańskich nie uznają na granicy Serbowie. Czy rozmowy w Brukseli rozwiążą te problemy?

Trudno powiedzieć, bo każde ustępstwo, z którejkolwiek ze stron, i tak musi ocierać się o sprawę podstawową – status Kosowa. A w tej kwestii obie strony zapowiadają, że nie ustąpią i nie mają zamiaru o tym dyskutować. Prawdziwym cudem jednak jest to, że Serbowie i „Kosowarzy” w ogóle chcą ze sobą rozmawiać. Obie strony marzą o członkostwie w UE. Integracja jest chyba jedyną szansą dla tego rozdartego konfliktem regionu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny