Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowy skład Rady Etyki Mediów

Wybrano Radę Etyki Mediów VI kadencji. Nowa Rada podobnie jak poprzednia liczy 13 osób, siedem z nich zasiadało także w Radzie poprzedniej kadencji.

W składzie VI kadencji REM zasiadają: Ludwik Arendt, Magdalena Bajer, Ryszard Bańkowicz, Maciej Iłowiecki, Helena Kowalik-Ciemińska, Marek Łochwicki, Barbara Markowska-Wójcik, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Anna Pawłowska, Stanisław Pieniak, Irena Piłatowska-Mądry i Marta Pionkowska. O tym, kto zostanie nowym przewodniczący REM, Rada zdecyduje na pierwszym, inauguracyjnym posiedzeniu. Jego terminu jeszcze nie ustalono.

Członków REM wybierają na zasadzie konsensusu przedstawiciele Konferencji Mediów Polskich, która skupia większość polskich mediów i środowisk dziennikarskich, m.in. TVP, Polsat, KAI, PAP, Polskie Radio, TV4, SDP, SDRP, KIPA. Niewykluczone, że w najbliższym czasie Konferencja poszerzy się o nowych członków. Wraz z wyborem REM nowej kadencji ustalono, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przekazuje rotacyjne przewodniczenie Konferencji Mediów Polskich - TVP.

Pierwszą Radę Etyki Mediów Konferencja Mediów Polskich powołała w 1996 r. Od samego początku jej pracami kieruje Magdalena Bajer. Kadencja Rady trwa dwa lata. W Radzie Etyki Mediów nie mogą zasiadać osoby, które pełnią funkcje polityczne.

REM nie dysponuje żadnymi sankcjami, do jej kompetencji należy wypowiadanie się przy okazji ważnych, budzących wątpliwości etyczne zjawisk w mediach oraz w sprawach związanych z przestrzeganiem Karty Etycznej Mediów z 1995 r. Karta mówi, że dziennikarz powinien kierować się siedmioma zasadami: prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza, uczciwości, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy, wolności i odpowiedzialności. Zasady zawarte w Karcie rozszerza Dziennikarski Kodeks Obyczajowy z 2002 r.

Rada Etyki Mediów była w ostatnim czasie wielokrotnie krytykowana, powtarzały się też nawoływania do reformy tej instytucji. Apelowała o to m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zarzuca REM brak odpowiedniej reakcji na naruszanie zasad etycznych przez dziennikarzy.

O tym, czy Rada Etyki Mediów jest potrzeba, czy należy ją zmodyfikować, czy wystarczy, by środowisko dziennikarskie kontrolowało się samo dyskutowano też w marcu podczas zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta konferencji na temat etyki w mediach.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama