Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wśród nastolatków czytanie znów staje się modne – twierdzi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej

O młodych, którzy czytają więcej, naśladowaniu rodzinnych wzorców i bibliotekach otwartych w sobotę mówi dr Tomasz Makowski.

Szymon Babuchowski: Narzekamy często na pogarszający się stan polskiego czytelnictwa, tymczasem wyniki najnowszych badań Biblioteki Narodowej pokazują, że sytuacja jest raczej stabilna.

dr Tomasz Makowski:
Jest stabilna, choć informacje pochodzące z badań czytelnictwa w 2022 r. są zarówno dobre, jak i złe. Dobra wiadomość jest taka, że wśród nastolatków czytelnictwo bardzo wzrosło. I nie chodzi tu tylko o ogólną grupę 72 proc. nastolatków, które czytają książki – tu mamy wzrost z 60 proc. w 2021 r. – bowiem w ciągu roku przybyło też wśród młodych ludzi tzw. intensywnych czytelników, czyli tych, którzy czytają więcej niż siedem książek rocznie. Bo wzrost z 5 do 18 proc. to bardzo wysoki wynik.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego