Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bioetyka wciąż na topie

Strasburg–Berlin–Rzym. Problemy bioetyczne są ważnym tematem nie tylko w Polsce. Przez Włochy przetacza się obecnie kampania w sprawie dopuszczalności eutanazji osób znajdujących się od wielu lat w stanie śpiączki.

Projekt odpowiedniej ustawy powstał po precedensowej sprawie Eluany Englaro. Decyzją sądu została ona poddana eutanazji, choć ogólne normy prawne były dotąd interpretowane jako jej zakaz. Z kolei w Niemczech trwa debata na tematy diagnostyki preimplantacyjnej.

Chodzi o badania zarodków powstałych w procedurze in vitro. Sprawdzanie ich pod kątem możliwości wystąpienia chorób dziedzicznych służyłoby praktycznie selekcji, wskazywaniu tych dzieci, które mogłyby być zabite. Podzielona w tej sprawie jest Rada Etyki, organ doradczy niemieckiego parlamentu. Za dopuszczalnością diagnostyki opowiedziało się 13 jej członków, 11 było przeciw.

Parlament Europejski przyjął raport dotyczący wyrównywania nierówności zdrowotnych. Stwierdza on, że „Unia Europejska i państwa członkowskie muszą zagwarantować kobietom łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych, a także prawo do bezpiecznej aborcji”. Ten dokument nie ma znaczenia prawnego, ale może być używany jako narzędzie propagandowe w proaborcyjnych kampaniach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama