Nowy numer 42/2020 Archiwum

Dwie twarze Allena

Katowicki koncert zespołu Woody’ego Allena to także okazja do przypomnienia jego dorobku filmowego.

Woody Allen wystąpi 23 marca na scenie Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Artysta pojawi się tym razem nie jako reżyser, lecz jako… muzyk. Allen, o czym może nie wszyscy wiedzą, jest bowiem także klarnecistą i występuje razem z zespołem New Orleans Jazz Band. To 8-osobowa grupa istniejąca na rynku amerykańskim już od 20 lat.

Trudno jednak nie skorzystać z okazji i nie przypomnieć bogatego dorobku filmowego reżysera. Dlatego od 17 do 31 marca na ekranach Kinoteatru Rialto i kina Kosmos będziemy przyglądać się rozwojowi artysty w ponad 40-letniej karierze: od pierwszych komedii podszytych jeszcze humorem slapstickowym, przez melancholijne komedie w rodzaju „Annie Hall” i dramaty inspirowane stylem Ingmara Bergmana, aż do ostatnich osiągnięć artystycznych. Seansom towarzyszyć będą prelekcje, które przedstawią twórczość artysty m.in. z punktu widzenia filmoznawczego i psychoanalitycznego.

„Woody Allen w Katowicach” to jak dotąd największy przegląd filmów Allena w naszym kraju. Zorganizowały go: Stowarzyszenie Inicjatywa, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Biuro ESK 2016 Katowice i Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Mecenat nad projektem objął Polski Instytut Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje o przeglądzie można znaleźć na stronie: www.filmykultowe.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także