Nowy numer 38/2023 Archiwum

Prezes ZUS: nie będzie trzeba składać wniosku o wypłatę czternastej emerytury

Czternasta emerytura będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. W tej sytuacji nie trzeba będzie składać wniosków o przyznanie dodatkowego wsparcia - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1588,44 zł brutto.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To regulacja, która wprowadza wypłatę tzw. czternastej emerytury na stałe.

"Po uchwaleniu i wejściu w życie ustawy dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie wypłacane przez ZUS i inne organy rentowe dla emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Dotychczas czternastka została wypłacona w 2021 oraz 2022 roku. Będzie to już zatem trzeci rok wypłat tego świadczenia" - podkreśliła szefowa ZUS.

Zaznaczyła, że czternastka nie jest finansowana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). "To świadczenie nie jest związane z systemem ubezpieczeń społecznych, nie zależy od składek, przysługuje znacznie szerszemu gronu osób, niż osoby pobierający emerytury i renty z FUS (rolnikom, mundurowym, osobom pobierającym renty socjalne, emerytury pomostowe, zasiłki przedemerytalne i innym)" - dodała prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. "Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy" - wyjaśniła prezes ZUS.

Jak wskazała, obecny projekt ustawy zakłada, że czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura.

"W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty 3200 zł będzie przysługiwać czternastka w kwocie 1288,44 zł. Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało" - zaznaczyła prof. Uścińska.

Rozwiązanie będzie stosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Według rządowych danych czternastkę otrzyma w tym roku w sumie ok. 8,3 mln emerytów i rencistów, w tym ponad 5,8 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ponad 1,3 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast