Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ks. Siemienik zmodernizował „Gościa”, tworząc nowoczesny, ilustrowany magazyn katolicki

Dla dwóch pierwszych redaktorów „Gościa” praca w tygodniku była istotnym, ale jednak tylko epizodem w ich bogatej biografii. Dla kolejnego, ks. Alojzego Siemienika, redagowanie stało się powołaniem i misją.

Był najmłodszym redaktorem w naszej historii. Kiedy 12 grudnia 1926 r. otrzymał nominację na szefa „Gościa” od biskupa katowickiego Arkadiusza Lisieckiego, miał zaledwie 31 lat. Przejął pismo po ks. Józefie Gawlinie w formie niezmienionej od czasu jego powstania w 1923 r. Co ciekawe, nie miał żadnego przygotowania do pracy w redakcji. Był pierwszym i jak dotąd jedynym naczelnym „Gościa”, który nie był Górnoślązakiem. Pochodził ze Śląska Cieszyńskiego. Urodził się w Cieszynie w roku 1895 r., w wielodzietnej rodzinie rzemieślniczej. Wyrósł w wielokulturowym i wielonarodowym środowisku urokliwego, niepodzielonego jeszcze granicą miasta nad Olzą. Znał dobrze języki niemiecki i czeski. Ciepło po latach wspominał dwóch kolegów, pastorów ewangelickich. Formację kapłańską otrzymał w seminarium duchownym w Widnawie na Śląsku Opawskim, gdzie kształcono kleryków z cieszyńskiej części diecezji wrocławskiej. Tam w 1918 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa wrocławskiego, kard. Adolfa Bertrama. Zaczął pracę jako wikary w Grodźcu na Śląsku Cieszyńskim, a później kontynuował ją w górnośląskich parafiach. W 1924 r. studiował w Rzymie historię sztuki i zdobyta wówczas wiedza pomogła mu w późniejszej pracy redakcyjnej. Redagowanie „Gościa” ks. Siemienik, podobnie jak jego poprzednik, łączył z pracą sekretarza generalnego Ligi Katolickiej oraz obowiązkami kapelana w szpitalu sióstr elżbietanek w Katowicach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego