Nowy numer 48/2023 Archiwum

4. Pielgrzymka kobiet na Jasną Górę. „Odwagi! Nie bójcie się!”

W niedzielę 21 maja 2023 roku, na kilka dni przed Dniem Matki, w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet organizuje 4. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę.

W czasach pełnych niepokoju i przemocy, w których cywilizacja śmierci zdaje się górować nad cywilizacją życia i miłości, wezwanie i jednocześnie zapewnienie Jezusa „Odwagi! Nie bójcie się!” jest nam szczególnie potrzebne. Dlatego stało się ono hasłem tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę.

Św. Jan Paweł II pisał: „Maryja jawi się nam jako przykład odważnej nadziei i czynnej miłości: kroczyła Ona w nadziei, z uległą gotowością (…) przeżywała miłość przyjmując wszystkie jej wymogi, włącznie z najpełniejszym darem i największą ofiarą.” Ta, która z miłości do Boga i człowieka zgodziła się na realizację w swoim życiu Bożego planu zbawienia, jest dla wierzących kobiet najpiękniejszym symbolem odwagi. W tym roku chcemy wypraszać dla współczesnych kobiet łaskę odwagi i bycia świadkiem Jezusa za wstawiennictwem i przykładem niezwykłej kobiety – Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, która odważnie stawiała granice złu ratując nowe życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Będąc człowiekiem modlitwy, zapatrzona w Jezusa i Maryję, z determinacją służyła rodzącym kobietom, przywracając im godność. Swoją postawą głosiła orędzie życia, miłości i nadziei, którego tak bardzo dzisiaj potrzebuje świat. Jej postać jest jedną z czterech wielkich Polek na Kielichu Życia –  darze kobiet złożonym na Jasnej Górze w 1982 roku. 

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański i wprowadzeniem (sala o. Augustyna Kordeckiego); godz. 12.10 - konferencja: Odwaga codzienności o. Tomasza Nowaka OP; godz. 13.00 - o potrzebie formacji kobiet mówić będzie s. Anna Maria Pudełko AP; godz. 13.15 - Stanisława Leszczyńska - wzór dla nas - świadectwo p. Agnieszki Napiórkowskiej; godz. 14.00 - Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Wiesława Szlachetki z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej (Kaplica Cudownego Obrazu); godz. 16.15 - Modlitwa Różańcowa. Serdecznie zapraszamy kobiety do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu modlitewnym.

 

Szanowne Panie - liderki wspólnot, ruchów, fundacji i stowarzyszeń działających w Kościele

z radością Was informuję, że w dniu 21 maja odbędzie się 4. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa Jezusa: „Odwagi! Nie bójcie się!”.

W czasach pełnych niepokoju i przemocy, w których cywilizacja śmierci zdaje się górować nad cywilizacją życia i miłości, to wezwanie i jednocześnie zapewnienie jest nam szczególnie potrzebne.

Dla wierzących kobiet najpiękniejszym symbolem odwagi jest Matka Jezusa – Maryja, która z miłości do Boga i człowieka zgodziła się na realizację w swoim życiu Bożego planu zbawienia. Jak pisał św. Jan Paweł II „Maryja jawi się nam jako przykład odważnej nadziei i czynnej miłości: kroczyła Ona w nadziei, z uległą gotowością (…) przeżywała miłość przyjmując wszystkie jej wymogi, włącznie z najpełniejszym darem i największą ofiarą. Wierni Jej przykładowi winniśmy również pozostawać mocni nadzieją (…)”.

Z wdzięczności za obecność Matki Pana w polskim Narodzie, w 1982 r. kobiety złożyły na Jasnej Górze swój dar – kielich mszalny, zwany „Kielichem Życia i Przemiany”. Umieszczono na nim postaci czterech wielkich Polek, wśród których jest sługa Boża Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz. W tym roku, obok Maryi, chcemy uczynić ją przewodniczką dla wszystkich kobiet. Ta niezwykła Polka, wpatrzona w Jezusa i Maryję odważnie stawiała granice złu, ratując nowe życie. Przyjmując porody w obozie koncentracyjnym, z ogromną determinacją służyła matkom przywracając im godność i człowieczeństwo. Swoją postawą głosiła orędzie życia, miłości i nadziei. Jednocześnie jak Maryja, była człowiekiem modlitwy i zawierzenia. Swoją siłę czerpała z życia sakramentami. Odwaga w naśladowaniu Jezusa w trosce o najsłabszych i bezbronnych oraz poniżonych była owocem jej relacji z Bogiem stwórcą i dawcą życia. Dlatego chcemy razem z nią prosić Maryję przed Jej cudownym wizerunkiem, aby uczyła współczesne kobiety wierności i odwagi kroczenia za Jezusem oraz dawania o Nim świadectwa.

W imieniu własnym oraz Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i organizatorów: Archidiecezji Łódzkiej i Diecezji Łowickiej pragnę serdecznie zaprosić Was wszystkie - zrzeszone w grupach, wspólnotach, fundacjach i stowarzyszeniach działających przy parafiach z posługującymi Wam duszpasterzami na to niezwykłe spotkanie pełne mocy i modlitwy. Proszę, przekażcie moje serdeczne zaproszenie wszystkim kobietom: Waszym mamom, babciom, przyjaciółkom, siostrom i koleżankom oraz umieśćcie krótkie ogłoszenie o naszej pielgrzymce na swoich stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Proszę też poinformować Panie, które osobiście nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu, o możliwości pielgrzymowania duchowego za pośrednictwem kanału YouTube Sanktuarium Jasnogórskiego, strony internetowej Episkopatu Polski oraz strony internetowej i profilu Fb projektu „KierunekNiebo.pl”.

Chciałbym, abyśmy wspólnie - kobiety i kapłani - gromadząc się przy naszej Matce i Królowej wraz ze Sługą Bożą Stanisławą Leszczyńską, wypraszali u Bożego Syna dla wszystkich kobiet łaskę takiej odwagi, jaką miała położna z Auschwitz.

Program pielgrzymki:
godz. 12.00 - Modlitwa Anioł Pański i wprowadzenie (sala o. Augustyna Kordeckiego)
godz. 12.10 - Konferencja: Odwaga codzienności – o. Tomasz Nowak OP
godz. 13.00 - Potrzeba formacji - s. Anna Maria Pudełko AP
godz. 13.15 - Stanisława Leszczyńska - wzór dla nas - Agnieszka Napiórkowska
godz. 14.00 - Msza św. z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej (Kaplica Cudownego Obrazu)
godz. 16.15 - Modlitwa Różańcowa

bp Wiesław Szlachetka
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet
wraz z Krajową Radą ds. Duszpasterstwa Kobiet

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama