Nowy numer 39/2023 Archiwum

Jan Paweł II i wyzwalanie Europy. Ten film ukazuje kluczową rolę polskiego papieża w obaleniu komunizmu

Dokument przedstawia św. Jana Pawła II jako człowieka niezachwianej wiary.

Kilka lat temu film „Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu” pokazała telewizja, teraz znajdziemy go w repertuarze katoflix.pl. Dokument warto sobie przypomnieć, bo jest chyba najciekawszym spośród kilku przedstawiających przewodnią rolę Jana Pawła II w uwolnieniu Europy Środkowej i Wschodniej spod reżimu komunistycznego. Była to swoista rewolucja sumienia, kluczowa dla upadku żelaznej kurtyny. Film zawiera wiele wywiadów, m.in. z George’em Weiglem, biografem papieża, a także z Richardem Allenem, doradcą ds. narodowego bezpieczeństwa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Jednym z występujących w filmie ekspertów jest nasz redakcyjny kolega Andrzej Grajewski, autor książki „Papież musiał zginąć”. Nie zabrakło w nim również nieznanych wcześniej filmowych materiałów archiwalnych.

Dokument przedstawia papieża jako człowieka niezachwianej wiary, zrodzonej wśród głębokiego osobistego cierpienia, niezłomnie broniącego godności pośród tragedii nazistowskiej i sowieckiej okupacji. Widzimy również jego nieugiętą wiarę w duchową jedność Europy. Narratorem filmu Davida Naglieri jest James Caviezel, odtwórca Jezusa w „Pasji” Mela Gibsona. „Najważniejszą i najtrudniejszą dla mnie częścią dokumentu »Wyzwolenie kontynentu« były sceny rozgrywające się w Warszawie podczas niemieckiej okupacji. I ta zdrada w Jałcie, kiedy alianci przekazali Polskę w ręce kolejnego rzeźnika. To niezwykłe, że wasz kraj nie stał się krajem ludzi, którzy nienawidzą. Oczywiście nie wszyscy. Ale z czasem i oni zrozumieją, że najlepszą odpowiedzią jest Bóg. To Bóg stworzył supermana Karola Wojtyłę” – powiedział w wywiadzie dla GN aktor, który wówczas przyjechał do Krakowa z okazji polskiej premiery dokumentu.

Realizacja filmu byłaby niemożliwa, gdyby nie wsparcie Rycerzy Kolumba, największej męskiej katolickiej organizacji bratniej założonej przez ks. Michaela McGivneya. Rycerze kierują się czterema zasadami: miłosierdziem, jednością, braterstwem i patriotyzmem. Obecni są też w Polsce.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast