Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Syria: Co najmniej 9 zabitych w demonstracjach

Co najmniej dziewięć osób zostało zabitych w piątek przez syryjskie siły bezpieczeństwa w czasie antyrządowych demonstracji na przedmieściach Damaszku i koło miasta Dara - poinformowali świadkowie i obrońcy praw człowieka.

W Dumie, na przedmieściach Damaszku, ludzie wychodzący z meczetu obrzucili kamieniami siły bezpieczeństwa, które odpowiedziały strzelając ostrą amunicją. Zginęło tam co najmniej ośmiu ludzi. Jedna osoba poniosła śmierć w czasie demonstracji w pobliżu Dary, na południu Syrii. Agencja AFP pisze ponadto o "dziesiątkach rannych".

Protesty w syryjskich miastach, m.in. Damaszku, Latakii i Darze, zorganizowali w piątek przeciwnicy rządzącej partii Baas. Kilka tysięcy przeciwników reżimu w Darze skandowało: "Chcemy wolności!" i "Krew męczenników nie jest tania!".

Opozycjoniści relacjonowali, że wokół meczetów, gdzie tego dnia trwały modły, wzmocniono obecność sił bezpieczeństwa i grup lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada. Świadek, na którego powołała się agencja Reutera, powiedział, że w jednej z dzielnic stolicy policja zaatakowała pałkami wychodzących z meczetu demonstrantów.

Państwowa syryjska agencja prasowa informowała tymczasem, że w Latakii i Darze nie doszło do konfrontacji między siłami bezpieczeństwa a wiernymi, którzy uczestniczyli w piątkowych modłach. W relacji agencji w kraju panuje spokój.

Opozycja nazwała piątek "Dniem Męczenników", wzywając do demonstracji i oddania hołdu ponad 70 ludziom, którzy w ostatnim czasie zginęli w starciach z siłami bezpieczeństwa, tłumiącymi protesty przeciwko autorytarnemu reżimowi

Władze syryjskie zapowiedziały w czwartek pierwsze posunięcia dla uspokojenia bezprecedensowych protestów antyrządowych. Prezydent Asad utworzył komisje mające się zająć dochodzeniem w sprawie śmiertelnych ofiar zajść, w tym w Darze i Latakii, a także przygotowaniem ustaw, które pozwolą na zniesienie stanu wyjątkowego obowiązującego od 48 lat (od roku 1963). Nie uśmierzyło to jednak protestów.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama