GN 28/2018 Archiwum

WKS: Ouattara otworzy granicę powietrzną

Rząd uznawanego przez społeczność międzynarodową prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattary zdecydował w piątek o otwarciu granic powietrznych w celu umożliwienia ewentualnej ewakuacji obcokrajowców. Granice lądowa i morska mają pozostać zamknięte.

Administracja Ouattary postanowiła w czwartek zamknąć granice po zaostrzeniu się walk między siłami lojalnymi wobec Ouattary a zwolennikami jego rywala, samozwańczego prezydenta Laurenta Gbagbo. Wcześniej tego dnia siły Ouattary otoczyły Abidżan, największe miasto w kraju, gdzie wieczorem wprowadzono godzinę policyjną. Od początku ofensywy pięć dni temu siły republikańskie, jak nazywają siebie zwolennicy Ouattary, opanowały ponad 10 miast. W środę zajęły stolicę Jamusukro oraz strategicznie położony port w San Pedro.

Tymczasem były prezydent Gbagbo zdecydowanie odmawia uznania zwycięstwa Ouattary w listopadowych wyborach prezydenckich, mimo nacisków popierającej jego przeciwnika społeczności międzynarodowej. W piątek doradca Gbagbo oświadczył w Paryżu, że zamierza on walczyć o prezydenturę "do końca" i nie przewiduje ustąpienia. Chce też w najbliższym czasie wygłosić w telewizji przemówienie, w którym przedstawi ofertę dla zbrojnej opozycji.

Apel do Gbagbo o zrzeczenie się władzy na rzecz Ouattary ponowił w piątek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Według rezultatów listopadowych wyborów uznanych przez ONZ, Ouattara zwyciężył, uzyskując 54 proc. głosów.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama