Nowy numer 38/2023 Archiwum

Europol: odzyskano tysiące skradzionych dzieł sztuki, w tym religijnej

Śledczy w całej Europie zajęli tysiące skradzionych dzieł sztuki i starożytnych monet w ramach wspólnej akcji skierowanej przeciwko nielegalnemu handlowi sztuką. W ramach europejskiej operacji pod kryptonimem Pandora VII prowadzonej z inicjatywy Interpolu i Europolu aresztowanych zostało 60 podejrzanych, poinformowały władze policyjnego Europolu w Hadze.

Według raportu, specjalny oddział włoskich karabinierów wytropił 77 książek skradzionych z zabytkowej biblioteki klasztornej. Guardia Civil w Sewilli, w Hiszpanii, znalazła rzymskie marmurowe popiersie, prawdopodobnie przedstawiające Saloninę Matidię (przed 64-119), siostrzenicę cesarza Trajana.

Przeczytaj:  Prof. Dahl: kultura konsumpcjonizmu wpływa na obchody pierwszej komunii

W Portugalii policja skonfiskowała 48 rzeźb i innych artefaktów religijnych, które zniknęły podczas serii kradzieży z portugalskich kościołów w latach 1992-2003. Przeszukanie domu w Grecji ujawniło nielegalnie nabyte ikony i przedmioty liturgiczne. Polscy urzędnicy zarekwirowali 3073 starożytne monety oferowane na platformie internetowej, rumuńscy śledczy kolejne 117 monet dackich i rzymskich ze zrabowanego wykopaliska. 30 skradzionych dzieł sztuki znaleziono w Austrii.

Przeczytaj:  Abp Prevost: Biskup jest duszpasterzem, a nie menedżerem

Operacja Pandora została przeprowadzona po raz pierwszy w 2016 roku, od tego czasu powtarzana jest corocznie. Jest wymierzona w zwalczanie kradzieży i nielegalnego handlu dobrami kultury, w tym szczególnie przeciwko obrotowi zabytkami w Internecie. Faza operacyjna obecnej akcji miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku w 14 krajach. Według informacji Europolu, nadal trwa około 130 dochodzeń.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast