Nowy numer 39/2023 Archiwum

Premier Orban: po ukraińskiej ofensywie sytuacja stanie się jaśniejsza

Spodziewana ukraińska ofensywa jest ostatnią wielką szansą Kijowa. Przed nami trudne tygodnie wojny, ale po ofensywie sytuacja stanie się jaśniejsza - powiedział premier Węgier Viktor Orban w piątek rano w wywiadzie dla Radia Kossuth.

Zaznaczył jednocześnie, że wojna Rosji z Ukrainą prawdopodobnie nie zakończy się w tym roku.

Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco

"Prosperująca i odnosząca sukcesy Ukraina byłaby w naszym interesie, podnosiłaby wartość Węgier; Ukraina w kłopotach, w stanie wojny, zniszczona, zagrożona, tracąca setki tysięcy ludzkich istnień zmniejsza atrakcyjność Węgier" - stwierdził szef rządu.

Jego zdaniem część sąsiedniego państwa (Zakarpacie) to "stara węgierska ziemia", która teraz należy do Ukrainy, a Węgrzy stanowią tam rdzenną społeczność. Dlatego Budapeszt jest szczególnie zainteresowany pokojem - podkreślił Orban.

Premier Węgier wezwał również do ponownego przemyślenia akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej w związki ze sprawą niekontrolowanego importu zboża z tego kraju. Według niego Komisja Europejska nie zrobiła nic, aby ograniczyć import rujnujący węgierskich i środkowoeuropejskich rolników. Dopiero Polska podjęła się roli lidera w tej sprawie - stwierdził szef rządu.

Orban podkreślił również determinację Watykanu do powstrzymania rozlewu krwi, a także to, że papież Franciszek liczy w tym względzie również na Węgry.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast