Nowy numer 5/2023 Archiwum

Cerkiewne obchody rocznicy smoleńskiej

W sobotę, 9 kwietnia, w Supraślu k. Białegostoku odprawione zostanie centralne prawosławne nabożeństwo żałobne, w pierwszą rocznicę katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem - poinformował sobór biskupów polskiej Cerkwi.

W krypcie głównej świątyni supraskiego monasteru pochowany jest abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz polowy WP, który zginął w tej katastrofie. Po nabożeństwie odprawionym w mniejszej cerkwi monasterskiej z udziałem hierarchów polskiej Cerkwi i przedstawicieli władz państwowych, modlitwy odbędą się też w krypcie, gdzie spoczywa abp Miron.

Dzień później, 10 kwietnia, uroczystości żałobne odbędą się też w soborze Św. Trójcy w Hajnówce. Również będzie im przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, który poświęci też tablicę upamiętniającą abpa Mirona w pierwszą rocznicę jego śmierci. Tablica zostanie odsłonięta w krypcie świątyni.

Abp Miron przez wiele lat pracował w Hajnówce. Jako prawosławny ordynariusz WP, był też jednocześnie biskupem hajnowskim.

W wypadku, który wydarzył się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria. Z regionem podlaskim związane były 4 ofiary katastrofy: urodzony w Białymstoku, honorowy obywatel miasta, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, abp Miron Chodakowski oraz stewardessa Justyna Moniuszko.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy